Dallime mes rishikimeve të "Troposfera"

54 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: bo:འཐབ་རྒྱུག་རིམ།; cosmetic changes
v (roboti shtoj: sl:Troposfera)
v (roboti shtoj: bo:འཐབ་རྒྱུག་རིམ།; cosmetic changes)
'''Troposfera''' është shtresa më e poshtme dhe më e dendur e [[Atmosfera|atmosferës]] së [[tokë]]s dhe përfshinë 80 % të masës së saj. Troposfera në [[ekuatori|ekuator]] arrinë 18-20 km, në gjrësitë e mesme 11-14 km dhe në pole 8-10 km. Në troposferë gjendet sasia kryesore e [[avulli]]t të [[uji]]t, që luan rol të rëndësishëm në proceset dhe [[Dukuria|dukuritë]] atmosferike-formimin e reve, i reshjeve, i mjegullave, etj. Është konstatuar se në troposferë temperatura zbret me rritjen e lartësisë mesatarisht 0,56 º °C në çdo 100 metra.
 
[[CategoryKategoria: Gjeografi]]
[[CategoryKategoria: Klima]]
 
[[ar:تروبوسفير]]
[[bg:Тропосфера]]
[[bo:འཐབ་རྒྱུག་རིམ།]]
[[bs:Troposfera]]
[[ca:Troposfera]]