Ndryshimi mes inspektimeve të "The Killers"

38 bytes added ,  10 vjet më parë
'''The Killers''' janë një grup "alternative-rock" amerikan nga [[Las Vegas]], [[Nevada]] që u themelua në vitin [[2002]]. Muzika e tyre influencohet nga stilet muzikore te viteve 1980 - 1990. Dy albumet e para te grupit kane shitur mbi 12 milione kopje ne mbare boten. Ne nentor 2008 "The Killers" hodhën në treg albumin e tyre të tretë "[[Day & Age]]"
 
== Historia e benditFillimit të Grupit ==
Ne 2001, [[Brandon Flowers]] u perjashtua nga banda ku bentebënte pjesepjesë (Blush Response) pasi nuk pranoi te shperngulejshpërngulej bashkebashkë me pjesenpjesën tjetertjetër te bandesbandës ne Los Angeles, Kaliforni. Me pas Flowers u njoh me David Keuning pasi iu pergjigj njoftimit qe ky i fundit kishte shpallur ne gazetengazetën e Vegasit perpër te kerkuarkërkuar antarebashkëpuntorë perpër njenjë bandebandë te re dhe kishte vendosur si referencereferencë grupet muzikore [[Oasis]], [[The Cure]], [[U2]] dhe [[Beatles]].
 
Më vonë grupit ju bashkuan edhe Ronnie Vanucci (bateri) dhe Mark Stoermer (kitarekitarë bass).
 
EmriIdea për emrin The Killers (VrasesitVrasësit) erdhi nga bateria e njenjë bande imagjinare ne nje videovideon muzikore te kengeskëngës "[[Crystal]]" nga grupi [[New Order]].
 
Ne 19 Gusht 2003 ata patenpatën premierenpremierën e kengeskëngës "[[Mr. Brightside]]" ne njenjë show te radios [[BBC Radio 1]] ne BritanineBritaninë e Madhe. Me pas grupi shkoi ne LonderLondër dhe filloi te jepte shfaqje nepernëpër bare dhe klube. Audienca filloi te rritej nga nata ne natenatë vetemvetëm nga fjaletfjalët qe filluanu tepëhapën perhapeshin nga njerezit qe ishin te pranishem gjate shfaqjeve teme tyreshpejtësi. Gjithashtu kritikat e ndryshme ishin mjaft pozitive.
 
Me tu kthyer ne SHBA ata u kontraktuan nga studioja muzikore [[Island Def Jam]].
 
== Diskografia ==
Anonymous user