Dallime mes rishikimeve të "Abrazioni"

29 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: ar, bg, bn, br, bs, ca, cs, cy, da, de, el, en, eo, es, et, eu, fi, fr, gl, he, hi, hr, hu, hy, id, is, it, ja, ko, lt, mk, ml, nl, nn, no, oc, pl, pt, qu, ro, ru, sh, simple, sk, sl, sr, sv, sw, ta, tr, uk, vi, zh)
No edit summary
Format abrazive bregdetare krijohen me veprimin e dretëpërdrejtë mekanik të valëve në bregdet, duke krijuar këto trajta kryesore: klifi (faleza), nënshtresa e valës, tarraca bregdetare dhe prerja kontinentale.
Format akumulative bregdetare të relievit formohen me grumbullimin e materialet të abraduar (bartur) në zonat e ulta bregdetare, por edhe materialit të cilin e sjellin rrjedhat ujore. Format kryesore akumulative bregdetare janë: bedemet rërore-lido, tombola, delta etj.[[Skeda:Glacial-abrasion-ss-2006.jpg|300px|thumb|right|Abrazioni glacial(akullnajor)]]
==Shih edhe==
*[[Ablacioni]]
{{gjeo-cung}}
[[Kategoria:gjeografi]]