Dallime mes rishikimeve të "Shtatzania"

35 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: fiu-vro:Rasõhus (inemine); cosmetic changes
v (roboti shtoj: an, ar, az, bg, bs, ca, cs, da, de, el, eo, es, et, eu, fa, fi, fr, gd, he, hi, hr, ht, hu, id, io, is, it, ja, ko, ku, la, lb, lt, lv, mk, nl, nn, no, pam, pl, pt, qu, ru, sh, simple, sk, sl, sr, sv, ta, th, tl, tr, uk, vi, wa, war, yi)
v (roboti shtoj: fiu-vro:Rasõhus (inemine); cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Scan12weeks.jpg|thumb|300px|Pamje ultratingulli: java 12]]
'''Shtatzënia''' (në [[mjekësia|mjekësi]] përdoret edhe shprehja ''graviditet'' nga lat. '''graviditas''') është periudha kohore, gjatë së cilës në trupin e femrës një qelizë vezore e fekonduar zhvillohet deri në një foshnje.
 
Përndryshe si shtatzëni quhet edhe gjendja e gruas gjatë periudhës së barrës.
Specialiteti i mjekësisë që merret me shtatzëninë është [[obstetrika]].
 
== Zhvillim ==
=== Periudhë Preimplantation ===
 
Në këtë moment zygote është një qelizë të vetme totipotent rrjedhin (e quajtur [[qelizore-vezë]]) me aftësinë për të krijuar një organizmi të tërë. Ndarje qelizash nga mitoza është proces tjetër: çdo qelizë ndahet për të prodhuar një qelizë diploid. Zygote ndan për të prodhuar dy qeliza të vogla, të quajtur blastomeres, gati çdo 20 orë. Këto qeliza redivisent rreth 3 herë (16 qeliza). Ky grumbull i qelizave, tha morula (për shkak të shfaqjes, e cila mund të sjellë një ferrë) lë tuba . dhe hyn në [[mitër]].
 
== Post-zbatim ==
 
{{Medi-cung}}
{{Kujdes-med}}
 
[[Category:gjinekologji]]
[[Kategoria:Gjinekologji]]
 
[[an:Emprenyatura]]
[[fa:بارداری]]
[[fi:Raskaus]]
[[fiu-vro:Rasõhus (inemine)]]
[[fr:Grossesse]]
[[gd:Leatrom]]