Dallime mes rishikimeve të "Pablo Picasso"

3.504 bytes removed ,  12 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
[[Skeda:Picasso1916.jpg|thumb|Pablo Picasso, 1916]]
'''Pablo Ruiz Picasso''' ''([[sqt.]] '''Pablo Ruis Pikaso''')'' lindi më [[25 tetor]] [[1881]] në [[Málaga]]; vdiq më [[8 prill]] [[1973]] në [[Mougins]], [[Francë]]. Ishte piktor, projektues grafik dhe skulptor spanjol. Konsiderohet si njëri nga [[artist]]ët më të rëndësishëm të [[Shekulli XX|shekullit XX]]. Ka punuar më shumë se 15.000 [[piktura]], [[vizatime]], [[grafika]], [[plastika]] dhe [[qëramika]]. Bashkë me [[Georges Braque]] e themeloi [[Kubizmi]]n.
 
{{art-cung}}
 
[[Kategoria:Piktorë spanjollë]]
[[Kategoria:Lindje 1881]]
[[Kategoria:Vdekje 1973]]
[[Kategoria:Skulptorë spanjollë]]
 
[[af:Pablo Picasso]]
[[an:Pablo Picasso]]
[[ar:بابلو بيكاسو]]
[[arz:پابلو پيكاسو]]
[[az:Pablo Pikasso]]
[[bat-smg:Pablos Pėkasos]]
[[be:Пабла Пікаса]]
[[be-x-old:Пабла Пікаса]]
[[bg:Пабло Пикасо]]
[[bn:পাবলো পিকাসো]]
[[bpy:পাবলো পিকাসো]]
[[br:Pablo Picasso]]
[[bs:Pablo Picasso]]
[[ca:Pablo Picasso]]
[[ckb:پیکاسۆ]]
[[cs:Pablo Picasso]]
[[cy:Pablo Picasso]]
[[da:Pablo Picasso]]
[[de:Pablo Picasso]]
[[diq:Pablo Picasso]]
[[el:Πάμπλο Πικάσο]]
[[en:Pablo Picasso]]
[[eo:Pablo Picasso]]
[[es:Pablo Picasso]]
[[et:Pablo Picasso]]
[[eu:Pablo Picasso]]
[[ext:Pablo Picasso]]
[[fa:پابلو پیکاسو]]
[[fi:Pablo Picasso]]
[[fiu-vro:Picasso Pablo]]
[[fr:Pablo Picasso]]
[[ga:Pablo Picasso]]
[[gan:畢加索]]
[[gl:Pablo Picasso]]
[[he:פבלו פיקאסו]]
[[hi:पाब्लो पिकासो]]
[[hif:Pablo Picasso]]
[[hr:Pablo Picasso]]
[[hu:Pablo Picasso]]
[[hy:Պաբլո Պիկասո]]
[[ia:Pablo Picasso]]
[[id:Pablo Picasso]]
[[ie:Pablo Picasso]]
[[ilo:Pablo Picasso]]
[[io:Pablo Picasso]]
[[is:Pablo Picasso]]
[[it:Pablo Picasso]]
[[ja:パブロ・ピカソ]]
[[jv:Pablo Picasso]]
[[ka:პაბლო პიკასო]]
[[kaa:Pablo Picasso]]
[[kab:Pablo Picasso]]
[[kn:ಪಾಬ್ಲೊ ಪಿಕಾಸೋ]]
[[ko:파블로 피카소]]
[[la:Paulus Picasso]]
[[lad:Pablo Picasso]]
[[lb:Pablo Picasso]]
[[lt:Pablo Picasso]]
[[lv:Pablo Pikaso]]
[[mg:Pablo Picasso]]
[[mk:Пабло Пикасо]]
[[ml:പാബ്ലോ പിക്കാസോ]]
[[mn:Пабло Пикассо]]
[[mr:पाब्लो पिकासो]]
[[ms:Pablo Picasso]]
[[my:ပီကာဆို]]
[[nah:Pablo Picasso]]
[[new:पाब्लो पिकासो]]
[[nl:Pablo Picasso]]
[[nn:Pablo Picasso]]
[[no:Pablo Picasso]]
[[nrm:Pablo Picasso]]
[[oc:Pablo Picasso]]
[[pag:Pablo Picasso]]
[[pam:Pablo Picasso]]
[[pl:Pablo Picasso]]
[[pms:Pablo Picasso]]
[[pt:Pablo Picasso]]
[[qu:Pablo Picasso]]
[[ro:Pablo Picasso]]
[[ru:Пикассо, Пабло]]
[[sah:Пабло Пикассо]]
[[scn:Pablu Picassu]]
[[se:Pablo Picasso]]
[[sh:Pablo Picasso]]
[[simple:Pablo Picasso]]
[[sk:Pablo Picasso]]
[[sl:Pablo Picasso]]
[[sr:Пабло Пикасо]]
[[sv:Pablo Picasso]]
[[sw:Pablo Picasso]]
[[szl:Pablo Picasso]]
[[ta:பாப்லோ பிக்காசோ]]
[[te:పాబ్లో పికాసో]]
[[th:ปาโบล ปีกัสโซ]]
[[tl:Pablo Picasso]]
[[tr:Pablo Picasso]]
[[tt:Пабло Пикассо]]
[[uk:Пабло Пікассо]]
[[ur:پابلو پکاسو]]
[[uz:Pablo Picasso]]
[[vi:Pablo Picasso]]
[[vls:Pablo Picasso]]
[[vo:Pablo Picasso]]
[[war:Pablo Picasso]]
[[yo:Pablo Picasso]]
[[za:Pablo Picasso]]
[[zh:巴勃羅·畢卡索]]
[[zh-min-nan:Pablo Picasso]]
[[zh-yue:畢加索]]
Anonymous user