Dallime mes rishikimeve të "Adami dhe Eva"

55 bytes added ,  16 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
 
No edit summary
[[Figura:God2-Sistine Chapel.png|thumb|300px|[[Krijimi i Adamit]] nga [[Mikelangjelo Buonarroti]]. [[Afresku|Afresk]] nga [[Kapela Sistine]] ([[1511]]); njenjë nga veprat artistike me te njohura te botesbotës.]]
'''Adami dhe Eva''' ishin sipas [[Bibla|Biblës]] në [[Libri i zanafillës|Librin e zanafillës]], në kreun 2 deri 5 çifti i pareparë njerzor i krijuar nga [[Perëndia]], dhe prinderitprindërit e mbarembarë njerzimit.
 
'''Adami''' (nga [[Hebraishtja|hebr.]] '''אָדָם''' , ''Adam''; = "tokë, dhé, ose "njeri") u krijua nga PerendiaPerëndia prej dheut (argjilesargjilës), pastaj atij iu hukat [[fryma]] e [[Jeta|jetesjetës]]. Pasi PerendiaPerëndia krijoi [[njeiunjeriu]]n ([[krijesa]] e fundit ne [[Krijimi i botës|krijimin e botesbotës]]), ai e vendosi ateatë ne njenjë kopeshtkopësht te quajtur [[Edeni|Eden]] (shiko [[Parajsa]]). Vetmia e merzitimërziti Adamin, keshtuqekështuqë PerndiaPerëndia "mendoi" t´i krijonte atij njenjë shoqe. Ai e vuri Adamin ne [[Gjumi|gjumegjumë]] , i hoqi njenjë [[Brinja|brinjebrinjë]] dhe krijoi prej saj bashkeshortenbashkëshorten e tij. Adami ishte i kenaqurkënaqur me te, dhe e quajti ateatë ''Eva'' ('''חַוָּה''' = ''E gjalla'' ose ''Jeta'').
 
[[category:Figura biblike]]