Ndryshimi mes inspektimeve të "Amerika Qendrore"

16 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: nn:Mellom-Amerika; cosmetic changes
v (roboti shtoj: pap:Amerika Sentral)
v (roboti shtoj: nn:Mellom-Amerika; cosmetic changes)
[[Skeda:Mittelamerika-Pos.png|thumb|300 px|vendndodhja e Amerikës Qendrore]]
 
'''Amerika Qendrore''' (Mesme) ose Mediterani amerikan është hapësirë gjeografike në mes të dy masave të mëdha kontinentale të [[Amerika Veriore|Amerikës Veriore]] dhe të [[Amerika Jugore|Amerikës Jugore]]. Prej kufirit verior të Meksikës deri te luguna e lumit Atrato në Mamerikën Jugore e ndanë distance prej 4 600 km. Përveç ishujve të Indisë Perndimore dhe rripit të ngushtë tokësor në mes të oqeaneve , në Amerikën e Mesme hyn edhe [[Meksika]].
Diferencohet prej pjesëve tjera të Amerikës për coptimin e theksuar të bregdetit, për numrin emadh të ishujve, gadishujve , deteve që e rrethojnë.
{| class="wikitable sortable"
|- bgcolor="#ECECEC"
 
== Shiko edhe ==
* [[Amerika]]
* [[Karaibet]]
 
[[Kategoria:Amerika-Gjeo-cung]]
[[nds:Middelamerika]]
[[nl:Centraal-Amerika]]
[[nn:Mellom-Amerika]]
[[no:Mellom-Amerika]]
[[oc:America Centrala]]
139

edits