Dallime mes rishikimeve të "Stebleva"

307 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
{{për përmirësim}}
 
'''Stebleva''' është një fshat që bën pjesë në zonen e Dibres me tradita Dibrane ,por si ndarje e re teritorjale mbas viteve 1990 e administron [[Rrethi i Librazhdit|rrethin e Librazhdit]].
 
Stebleva shtrihet në një lartësi rreth 1200 m mbi nivelin e detit. Ka klime shumë të mirë me ajër të pastër dhe me ujë të kulluar, që del nga burime të shumta natyrore. Pyjet dhe livadhet shumëngjyrëshe mbulojnë territorin e Steblevës që kufizohet me shumë fshatra të tjerë brenda dhe jashtë kufirit.
Fshati fillimisht ishte në Orvenike ose Uraniku që përmendet në histori si bazë e luftës për ushtrinë e [[Skënderbeu]]t. Fshati ka qenë shumë i vjetër dhe nuk dihet së kur është krijuar. Fshati ishte në pozicion shumë të mirë, por kishte një burim uji. Gradualisht njerëzit filluan të largohen në një vend tjetër jo shumë larg, por që kishte ujë të bollshëm si për njerëzit ashtu edhe për bagetite.
 
Fshati ka pasur tradita te shumtaforta dheshqipetare (tradita Dibrane ,kete e tregon menyra se si jetonin steblevasit)Te gjithe banoret e ketije fshati e mbajne mend shume mire se si i organizonin dasmat ,ku ne krye te dasmes qendronte flamuri Shqipetar , njerëzit kanë pasurpatur virtyte të larta.
 
Steblevasit kanë pasur shumë unitet midis tyre, ndaj kanë arritur të mos lejojnë cenimin e tokave të shumta, që nga sipërfaqja ia kalojnë te gjitha fshatrave të tjera përreth. Steblevasit janë shquar për tregti në çdo kohë. Qe para vitit [[1900]], sic tregonin pleqtë e vjetër.
Anonymous user