Ndryshimi mes inspektimeve të "Abuxha"

2 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: en:Abuja)
[[Image:Abuja stadium.jpg|275x250px|thumb|Inside Abuja Stadium]]
 
'''Abuja''' është kryeqytetin e [[NigeriNigeria]]së. Ajo është e vendosur në qendër të Nigerisë në territorin Capital Federal (FCT). Abuja është një qytet i planifikuar, i cili është ndërtuar kryesisht në vitet 1980 dhe u bë zyrtarisht kryeqytetit i [[Nigeri]]së më [[12 dhjetor]] [[1991]], duke zëvendësuar rolin e kryeqytetit [[Lagos]]. Sipas regjistrimit në 2006, Capital Federal Territorit ka një popullsi prej 778.567 banorë.
Gjeografia Abuja është e përbërë nga Aso Rock, një bllok guri 400-meter e lëmuar nga erozioni dhe ujë. Kompleksi presidencial, Asambleja Kombëtare, Gjykata e Lartë dhe shumë institucione të qytetit shtrihen në jug të shkëmbit. "Aso" që do të thotë "fitimtar" në gjuhën vendase i cili është zëvëndësuar nga Asokoro ("populli i fitores").
 
Anonymous user