Dallime mes rishikimeve të "Kavaja"

3 bytes removed ,  11 vjet më parë
Për herë të parë emri i '''Kavajës''' u përmend gjatë [[Shekulli XV|shekullit të XV]]. Asaj kohe Kavaja shkruhesh Kavalje. Kavaja shtrihet dhe në rrugën e njohur tregtar romake [[Via Egnatia]] e që vazhdon më pas në [[Durrës]] dhe [[Elbasan]]. Gjatë [[Shekulli XVII|shekullit të XVII]] dhe [[Shekulli XVIII|XVIII]] Kavaja përjeton një lëvizje të madhe administrative dhe bëhet qendër tregtare. Më pas, qyteti pati dy fish më shumë shtëpi për dallim me [[Durrës]]in. Një udhëtar i asaj koheje raportoi se vendi në vitin [[1670]] kishte 400 shtëpi, 200 shitore, pazarin si dhe xhamitë, të cilat u ndërtuan në vitet [[1561]], [[1589]], [[1625]] dhe [[1652]]. Që të katërtat u shkatërruan në [[Shekulli XX|shekullin e XX]], si pasojë, disa nga luftërat e disa nga ndryshimet infrastrukturore. Ka mbetur vetëm Kulla e Orës.
 
Kavaja ishte e njohur për përpunimin e tenxherevepoçerinës, qylymave dhe qylymat/tepikëtbakrit.
 
Gjatë regjimit komunist, Kavaj u shndërrua në qytet industrial si dhe qendër e bujqësisë për rajonin e vet. Kavajasit ishin të parët që morën guximin në vitin [[1990]] ta mposhtin Regjimin Komunist. Në Mars qytetarët e Kavajës demonstruan për Liri dhe Demokraci. Gjatë konfliktit me policin e asaj kohë, humbi jetën një i ri. qe sot eshte shpallur deshmor i demokracise dhe qe emrin e tij e mban dhe nje nga rruget e kavajes JOSIF BUDO
 
Familja e aktorit botëror [[Aleksandër Moisiu]], në fillim të shekullit XX njihet si aktori më i mirë në skenën Gjermane dhe Austriake, pra kishin prejardhjen nga Kavaja. Shqiptari i lindur në [[Triesht]]Trieste, disa herë ka vizituar qytetin e vet, mbase dhe një pjesë të fëmijërisë së vet e kaloi në Durrës. Gjatë regjimit komunist, shtëpia e Aleksandër Moisiut ishte çerdhe e fëmijëve.
 
== Histori ==
Anonymous user