Ndryshimi mes inspektimeve të "Abuxha"

59 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Image:Abuja stadium.jpg|275x250px|thumb|Inside Abuja Stadium]]
 
'''Abuja''' është kryeqytetin e [[Nigeria]]së. Ajo është e vendosur në qendër të NigerisëNigeriasë në territorin Capital Federal (FCT). Abuja është një qytet i planifikuar, i cili është ndërtuar kryesisht në vitet 1980 dhe u bë zyrtarisht kryeqytetit i [[NigeriNigeria]]së më [[12 dhjetor]] [[1991]], duke zëvendësuar rolin e kryeqytetit [[Lagos]]. Sipas regjistrimit në 2006, Capital Federal Territorit ka një popullsi prej 778.567 banorë.
Gjeografia Abuja është e përbërë nga Aso Rock, një bllok guri 400-meter e lëmuar nga erozioni dhe ujë. Kompleksi presidencial, Asambleja Kombëtare, Gjykata e Lartë dhe shumë institucione të qytetit shtrihen në jug të shkëmbit. "Aso" që do të thotë "fitimtar" në gjuhën vendase i cili është zëvëndësuar nga Asokoro ("populli i fitores").
 
Gjeografia Abuja është e përbërë nga Aso Rock, një bllok guri 400-metermetër e lëmuar nga erozioni dhe ujë. Kompleksi presidencial, Asambleja Kombëtare, Gjykata e Lartë dhe shumë institucione të qytetit shtrihen në jug të shkëmbit. "Aso" që do të thotë "fitimtar" në gjuhën vendase i cili është zëvëndësuar nga Asokoro ("populli i fitores").
==Binjakëzime==
 
== Binjakëzime ==
{{flagicon|Brazil}} [[Brasília]], [[Brazil]].
 
{{flagicon|United States}} [[Detroit]], [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës]].
 
== Lidhjet e jashtme ==
{{portal|Nigeria|Flag of Nigeria.svg}}
{{Commons category|Abuja}}
* [http://www.abujacity.com/ Abujacity.com]
* [Castle of Law [http://www.castleoflaw.com]
 
[[Kategoria:Kryeqytete]]
[[Kategoria:Nigeri]]
 
[[af:Abuja]]