Ndryshimi mes inspektimeve të "Torino"

9 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Torino è un comune italiano di 909.205 abitanti, capoluogo della provincia di Torino e della regione Piemonte. La città si estende su una superficie di 130.34 km², l'agglomerato urban...)
 
Torino èështë unnjë comuneqytet italianoitalian diprej 909.205 abitantinjerëz, capoluogokryeqëndër e dellaprovincës provincia diTorinos Torino edhe della regionerajonit Piemonte.
Qyteti mbulon një sipërfaqe prej 130,34 kilometra katrorë, zona urbane e cila përfshin qytetet pranë kryeqëndrës janë të shtrirë në 1127 km ², duke krijuar kështu një zonë të vërtetë metropolitane.
La città si estende su una superficie di 130.34 km², l'agglomerato urbano che comprende i comuni vicino al capoluogo la fanno estendere a 1.127 km² cosi creando una vera e propria Area metropolitana.
Qyteti i katërt italian nga popullsia pas Romës, Milanos, Napolit, qyteti është qendra e tretë ekonomike e vendit.
Quarto comune italiano per popolazione dopo Roma, Milano, Napoli, la città è il terzo polo economico del Paese.
Kryeqyteti i parë i Italisë 1861-1865, është qendra kryesore akademike, e kulturës, turizmit dhe shkencës në vend.Është kryeqyteti i industrisë italiane 'makinë, dhe një qendër e rëndësishme e botuese, telekomunikacionit, filmit, verës dhe ushqimit, dizajnit, dhe sportit.
Prima capitale d'Italia dal 1861 al 1865, è uno dei maggiori centri universitari, culturali, turistici e scientifici del Paese. È la capitale italiana dell'industria dell' automobile, ed importante centro dell'editoria, delle telecomunicazioni, del cinema, dell'enogastronomia, del design e dello sport.
Anonymous user