Dallime mes rishikimeve të "Shah-Boksi"

87 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
== Struktura dhe rregullat ==
[[Skeda:Logo world negativ.gif|thumb|Shoqata ndërkombtare e Shah-Boksit|left|125px]]
Një ndeshje konsiston deri në 11 raunde alternative [[shahu]] dhe [[boks]]i. Ndeshja fillon me një raund [[shahu]] prej 4 minutash. Më pas ky raund ndiqet nga një raund [[boks]]i prej 3 minutash dhe më pas alternimi vazhdon deri në fundin e ndeshjes, për gjithsej 6 raunde [[shahu|shah]] dhe 5 raunde [[boks]]. Ka një pausë 1 minutëshe ndërmjet raundeve. Këtu përdoret shahu i shpejtë, një formë gjatë së cilës çdo lojtar ka një kohë prej 12 minutash për të gjithë ndeshjen.
 
 
=== 2009 ===
[[Skeda:Chessboxing17Schachboxen2.jpg|thumb|Majtas: Nikolay Sazhin nga Rusia 28 nëntori]]
[[28 nëntori]] [[2009]] pa titullin e peshave të rënda të vendosej mes Nikolay "Kryetari" Sazhin dhe Leo "Granit" Kraft, në Pallatin e Sportit Ivan Yargin në Krasnoyarsk, [[Siberi]], para një publiku prej 2000 spektatorësh. Sazhin, me origjinë nga Krasnoyarsk, kishte ekspeienca të mëparshme amatore [[boks]]i, pasi kishte marrë pjesë në 95 ndeshje amatore (fitore 85), dhe në [[2005]] kishte një klasifikim Elo në shah ; sidoqoftë, ai së afërmi kisht vuajtur nga një dëmtim në gju. Kundërshtari i tij, Kraft ishte 4 vjet më i vogël se Sazhin (17 vjeç në atë kohë) ; ai u lind në Gomel, [[Bjellorusi]], por përfaqësonte Federatën Gjermane të Shah-Boksit. Edhe pse më i ri Kraft kishte marrë pjesë në 50 ndeshje amatore [[boks]]i (fitore 45), dhe kishte një klasifikim Elo të vitit [[1997]].
 
887

edits