Dallime mes rishikimeve të "Shah-Boksi"

ska përmbledhje të redaktimeve
Shah-Boksi është një [[sport]] hibrid i cili kombinon [[boks]]in dhe [[shahu]]n në raunde të veçanta. Sporti filloi kur artisti [[Holanda|Holandez]] [[Iepe Rubingh]], i frymëzuar nga pamjet imagjinare të artistit dhe filmbërësit [[Francez]] [[Enki Bilal]], organizoi disa periudha të shkurtra të këtij sporti. Fama e Shah-Boksit po rritet mbarëkombëtarisht dhe madje është krijuar dhe një shoqatë e Shah-Boksit. Pjesëmarrësit duhet të jenë boksierë të aftë dhe shahistë të zotë sepse ndeshja mund të përcaktohet nga të dyja këto disiplina.
 
Ideja kryesore e Shah-Boksit është të kombinojë sportin #1 mendor dhe sportin #1 fizik në sport hibrid që kërkon maksimumin nga lojtarët-mendërisht dhe fizikisht.
 
== Struktura dhe rregullat ==
Anonymous user