Dallime mes rishikimeve të "Lefter Çipa"

601 bytes added ,  11 vjet më parë
"...Shumë gjëra të tij ende s’janë bërë të njohura për botën e kulturës shqiptare. Ato që ende s’dihen nga arkivi dhe fondi i Lefter Çipës në Himarë, janë të barabarta me një muze... Janë gjëra që mbartin befasi dhe pasuri të pazakontë, që plotësojnë antologjinë e argumenteve historikë dhe materialë për këtë zonë, ku ndeshet enigma me provën reale. Etnografia shqiptare, folkloristika dhe më së shumti poezia orale në banesën e Lefter Çipës kanë një muze tjetër të palegalizuar zyrtarisht dhe që administrata e kulturës sonë fatkeqësisht s’do të ketë kurrë vullnetin për ta inventarizuar..."
 
Poeti i njohur Lefter Çipa ka hedhur ne qarkullim librin e ri me poezi "Princi i dashurise". Nje permbledhje e re ku perfshihen lirika te pazakonta. Ne parathenien e librit studiuesi i njohur, Prof. Shaban Sinani nder te tjera shkruan:
== Referenca ==
" Nga forma dhe permbajtja poezia e Lefter Çipes te kujton kangjeljet e Jeronim de Rades, poezi dhe kenge njeheresh. Ajo eshte nje poezi qe ka frymen e detit,frymen e Levit, ashtu si poezia e Petro Markos, Xhevahir Spahiut, Fatos Arapit, Aruian Lekes: shume pak per nje histori letersie me pese shekuj.
* Të gjitha vlerësimet janë shkëputur nga botimi i librit "Flet Princi i Polifonisë" Lefter Cipa, botim UEGEN, [[Tiranë]] [[2007]] ISBN 978-99943-39-76-1
Ajo eshte poezi e nje njeriu qe ka provuar te sillet me jeten ne menyre heroike dhe nuk ia ka dale;ka provuar ta marre me te qeshur realitetin dhe, gjithashtu, nuk ia ka dale dhe se fundmi, e ka gjetur zgjidhjen: gjithcka eshte kalimtare dhe e pavlere ne kete bote, vec dashurise."
 
 
[[Kategori:Shkrimtarë shqiptarë]]
Anonymous user