Dallime mes rishikimeve të "Nazareti"

3 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: vi:Nazareth)
No edit summary
'''Nazareti''' ose Nazareth (në hebraisht נצרת - për shkrim shih gjithashtu drejtshkrimi e emrave biblike, në arabisht الناصرة, DMG to-Nasira) është një qytet në veri të Izraelit e Qarkut në rajon historik e Galilesë. Që mesjetës ishte i banuar kryesisht nga të krishterët arab.
Nazareti ose Nazareth (në hebraisht נצרת - për shkrim
Së bashku me motrën e saj Nazrat qytet-illite (נצרת עילית illite Natzrat, "Upper Nazareti") janë dy qytetet
shih gjithashtu drejtshkrimi e emrave biblike, në arabisht الناصرة,
rreth 120.000 banorë (në vitin 2005) ; të Nazrat-illite
DMG to-Nasira) është një qytet në veri të Izraelit e Qarkut në
e cila është përgjegjëse për 55.000 banorë, dhe në Nazaret 65.000.
rajon historik e Galilesë. Që mesjetës
 
ishte i banuar kryesisht nga të krishterët arab.
Së bashku me motrën e saj Nazrat qytet-illite (נצרת
עילית illite Natzrat, "Upper Nazareti") janë dy qytetet
rreth 120.000 banorë (në vitin 2005); të Nazrat-illite
e cila është përgjegjëse për 55.000 banorë, dhe në Nazaret 65.000.
Nazareti është një qytet shumë i vjetër dhe është sot
MuslimanëtMyslimanët dhe të krishterët jetonin. Nazrat-illite është një shumë qytet i ri dhe është i banuar nga hebrenjtë.
 
qytet i ri dhe është i banuar nga hebrenjtë
== Weblinks ==
{{Commons}}
 
[[Kategoria:Izrael]]
[[Kategoria:Vend në Bibël]]
 
{{Link FA|he}}