Dallime mes rishikimeve të "Bejlerbeu"

95 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Grada u përdorur (me variante të ndryshme spelling) fillimisht për pjesë shumë të madh të perandorisë - të gjitha të Anadollit dhe Rumelia - por në shekujt e më vonë titullin vlerësohen duke u zgjeruar atë për qeveritarët e shumë më të vogël të ndryshme eyalets otoman.
 
[[Category:Gubernatorial titles]]
[[Category:Military ranks]]
[[Kategoria:Tituj]]
[[Category:Turkish titles]]
[[Kategoria:Perandoria Osmane]]
[[Category:Words of Turkish origin]]
[[Category:Safavids]]
[[Category:History of Iran]]
[[Category:Titles of national or ethnic leadership]]
 
{{Ottoman-stub}}