Ndryshimi mes inspektimeve të "Beluga"

24 bytes added ,  10 vjet më parë
Te vegjelit e sapo lindur jane 1.5 metra te gjate, peshojne rreth 80 kilogram dhe kane ngjyren gri. Te vegjelit mbeten te varur nga nenat e tyre per te pakten dy vjet. Belugat meshkuj e arrijne pjekurine seksuale midis kater dhe shtate vjet , ndersa femrat e rrijne pjekurine seksuale gjate periudhes gjashte deri ne nente vjet. Belugat mund te jetojne per me shume se 50 vjec.
 
 
[[Kategoria:Kafshë]]