Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Kroacisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: es:Geografía de Croacia)
No edit summary
'''Lumenjtë''' e Kroacisë u takojnë dy pellgjeve: [[Deti i Zi|Detit të Zi]] ( Sava, Drava, Kupa, Una, Mura dhe Korana) dhe [[Deti Adriatik|Detit Adriatik]]( Mirna, Rasha, Zërmanja, Kërak dhe Cetina). Lumenjtë fushor në veri janë më të gjatë, kanë më shumë ujë, shërbejnë për ujitje e transport, ndërsa lumenjtë bregdetarë janë të shkurtër, të shpejtë, shërbejnë për energji dhe furnizim të vendbanimeve e të industrisë. Në viset gëlqerore të dalmacisë dhe të Likës hidrografia është e vërfër, në pjesën veriore dhe te brendshme malore ka më shumë lumenj dhe liqene. Mes Kapelës së Vogël dhe Pleshevicës gjenden 16 [[liqenet e Plitvicës]], prej të cilëve buron lumi Korana, degë e Kupës, e cila derdhet në Savë.
 
Si '''pasuri natyrore''' të këtij vendi llogariten: [[nafta]], pakë [[qymyri|qymyr]], [[boksiti]], [[kalciumi]], [[gipsi]], asfalti natyrorë, silici, [[kripa]] si dhe [[prurja e ujit]].<!--oil, some coal, bauxite, low-grade iron ore, calcium, gypsum, natural asphalt, silica, mica, clays, salt, hydropower-->
 
== Shiko dhe këtë ==
* [[Lista e liqeneve në Kroaci]]
 
 
{{Evropa-gjeo-cung}}