Ndryshimi mes inspektimeve të "Ballshi"

423 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
== Historia ==
Ne Ballsh aiu zbuloizbulua mbishkriminmbishkrimi ei dyfishte mbi kristianizimin e [[bullgar]]eve dhe epitafin e varrit te kryqtarit norman. Ne rrenojat e [[Bazilika|bazilik]]es aiu gjetigjet nje nga mbishkrimet per ndertimet e bera ne Bylis nga Perandori [[Justinian]] si dhe beri zbulime te tjera. Te gjitha rezultatet e germimeve dhe studimeve te tij [[Prashnikeri]] i permblodhi ne librin “Muzakia und Malakastra” (Myzeqeja dhe Mallakastra) te cilin e botoi ne [[Vjena|Vjene]] ne vitin 1922. Ne germimet qe kreu ne qytetin1 antik te Apolonise grupi i [[Prashniker]]it iu nenshtrua goditjeve te artilerise italiane qe nga vija e frontit te luftimeve pertej Vjoses. Duke patur rezultate te kufizuara ai u kujdes per te grumbulluar objekte arkeologjike qe u grabiten nga muret e kishave dhe manastireve te zones2.
 
== Gjeografia ==
[[Skeda:Ballsh.jpg|thumb|left|Pamje e qytetit dhe kodrat në jug të Mallakastrës]]
Ballshi ndodhet ne zonen jugperdndimore te Shqiperis ne Mallakaster pergjate rruges nacionale Fier Gjirokaster.Vet Ballshi si qytet eshte relativishte I ri I ngritur rreth 35 vjet me pare si pasoj e industrimit te zones dhe ngritjes se Uzines se Perpunimit te naftes.Ivecante eshte fakti qe qyteti I Ballshit eshte I vetmi qe permbleth gjithe rrethinat ne treven e Mallakastres.Vendodheja e tij ne rreze te kodrave te cilat per shkohen nga dy lumenj Gjanica dhe Vjosa I jep zones dhe ketij qyteti bukurin natyrore mesdhetare vreshta e ullinj.Bukuria e natyra e kesaj treve ka bere Mbretin e Pare Bullgar te Gjej prehje ne kete vend pergjat rruges se tije deshmi per kete eshte vendbanimi qe ai ngriti ne Ballsh ( Bazilika ).Ky mbret u pagezua ne kete vend dhe prej ketij akti edhe sot Bullgaria ushtron besimin ortodoks.Edomosdoshme por edhe synim i Bashkise se qytetit te Ballshit sebashku me pushtetin vendor rreth tij,eshte ngritja e infrastruktures se nevojshme per zhvillimin e turizmit kulturor e te trazhgimis ku me e rendesishmja do te ishte nje rruge lidhese Ballsh, Bazilike me Bylisin ( Qytetrimi I vjeter Ilir ) me kalane e Nikaias nder me te vjetrat ne Shqiperia dhe padyshim kjo rruge do te zbres 2-3 km me poshte me Parkun e Pocemit.Keshtu c’do visitor mbas nje udhetimi te kendeshem do te shuante kureshtjen e tij ne qytetet e lashtesis dhe do te gjente qetesin e c’lodhje ne freskin e pyllit dhe te burimit natyror te ujit te Pocemit dhe ku rrjedha e rrembyshme e lumit Vjose zhurmon natyrshem.
Ne synimet e Bashkis ka qene dhe tashme eshte realizuar rikthimi ne perdorim te Ballshit Pallati i Kultures I cili eshte bere rikostruksion pjeserishte dhe mendohet te pergatitet nje salle me 400 vende per koncerte te trupave artistike te zones.
Sherbimi shendetsor eshte I perber nga sherbimi ambulator,dhe ne qytetin e Ballshit ka nje spital qe mbulon urgjencat dhe lindjet.Nderhyrje kirurgjikale dhe te specializuara realizohen jashte rrethit te Mallakastres.Vecori e zones eshte mikpritja dhe bujaria.
Mallakastra eshte zone blektorale dhe ndaj ne tryezen Mallakastriote sherbehen mishi ne hell me shijen e kullotes se malit.
 
By RezEarT Taullaj
 
== Demografia ==
Ballshi dikur ka patur nje popullsi rreth 20000 banore. Ne ditet e sotme nga qyteti kane emigruar shume njerez te cilet jane zhvendosur kryesisht ne Tirane.
 
== Ekonomia ==
Ne kete qytet egziston evetmja rafineri shqiptare.
 
 
[[Skeda:Logo-astir.gif|thumb|Logo Astir Group Sh.A.]]
 
Ekenomia ballshiote mbeshtetet tek rafineria e përpunimit të naftës ose ndryshe Kombinati i Përpunimit të Thellë të naftës,shkurt K.P.Th.N..Rafineria ka punësuar një pjesë të konsiderueshme te qytetit te Ballshit dhe njëkohesisht shkakton një ndotje të madhe mjedisore.Sipas një studimi kjo rafineri shkurton jetën e punëtorëve,por edhe banorëve me dy deri në katër vjet.Pas ketij studim ka dalë në pah nga një sondazh i kryer nga bashkia se qytetarët do të zgjidhnin me pak jetë sesa mbylljen e rafinerisë.
== Kultura ==
 
887

edits