Dallime mes rishikimeve të "Shah-Boksi"

ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 764225 i bërë nga 94.110.183.50 (diskutimet))
{{pp-semi-protected|small=yes}}
[[Skeda:Schachboxen1.jpg|thumb|Një ndeshje Shah-Boksi në Berlin, 2008|200px]]
Shah-Boksi është një [[sport]] hibrid i cili kombinon [[boks]]in dhe [[shahu]]n në raunde të veçanta. Sporti filloi kur artisti [[Holanda|Holandez]] [[Iepe Rubingh]], i frymëzuar nga pamjet imagjinare të artistit dhe filmbërësit [[Francez]] [[Enki Bilal]], organizoi disa periudha të shkurtra të këtij sporti. Fama e Shah-Boksit po rritet mbarëkombëtarisht dhe madje është krijuar dhe një shoqatë e Shah-Boksit. Pjesëmarrësit duhet të jenë boksierë të aftë dhe shahistë të zotë sepse ndeshja mund të përcaktohet nga të dyja këto disiplina.
1.822

edits