Dallime mes rishikimeve të "Springfield"

356 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e Elio69 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mikullovci11.)
{{pp-semi-protected|small=yes}}
{{Qytete
|qyteti = Springfield
}}
 
Springfield është kryeqyteti i tretë dhe aktual i shtetit të [[Illinois]] dhe [[konte]]së së [[Sangmon]]it me një popullsi prej 116,909 banorësh. Mbi 200.000 persona jetojnë në zonën [[metropol]]itane të Springfield, ku përfshhet [[konte]]ja [[Sangmon]] dhe rrethina të [[konte]]së [[Menard]].Springfieldi i ditëve të sotme u themelua rreth fundit të vitit 1810, kohë kur [[Illinois]]i u bë shtet.Banori më i njouhr i Springfield është [[Abraham Lincoln]], i cili jetoi në këtë qytet nga viti 1837 deri sa u transferua në [[Shtëpia e Bardhë|Shtëpinë e Bardhë]] në vitin 1861.Shumë pika turisyike lidhen edhe me të shkuarën e [[Lincoln]] në Springfield.
 
 
25

edits