Dallime mes rishikimeve të "Pol Pot"

747 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e Elio69 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mikullovci11.)
No edit summary
{{pp-semi-protected|small=yes}}
[[Skeda:Pol Pot in 1977.jpg|thumb|Pol Poti]]
'''Saloth Sar''' (* [[19 Maj]] [[1928]] në [[Kampong Thom]], [[Kamboxhia]]; † [[15 Prill]] [[1998]] në [[Anlong Veng]]) i nohur gjeësisht si Pol Pot,ishte lideri i lëvizjes komuniste në[[ Kamboxhia]], Kmreve të Kuq (Khmer Rouge) dhe kryeministër i Kamboxhias në vitet 1976-1979. Lideri i Kmerëve të Kuq ishte përgjegjës për torturën dhe vrasjen e miliona bashkëkombësve kamboxhianë. Pavarësisht një jete të zhytur në krime, vdiq paqësisht në shtrat, pa u përballur asnjë ditë me akuza e gjyqe. E megjithatë, duke pasur parasysh popullsinë e Kamboxhias, ai i orkestruar nga Pol Pot-i konsiderohet si gjenocidi më i madh në histori.
 
== Fushatat e vdekjes ==
[[Skeda:Choeungek2.JPG|thumb|left|Kafkat e viktimave të Pol Potit]]
Në vitet 1975-1979, gjatë sundimit të Pol Potit, u vranë 2 milionë njerëz nga popullsia 7 milionëshe e Kamboxhias. Duke i llogaritur në përqindje popullsie, vrasjet e Pol Potit, i cili ëndërronte të krijonte një shtet komunist të përsosur, ishin më të mëdha se ato të Hitlerit e Stalinit. Objektivi kryesor i Pol Potit ishin doktorët, inxhinierët e shkencëtarët, me pak fjalë, intelektualët e vendit. Ai i vriste ata pa mëshirë. Madje ishte dhënë edhe urdhër që të vritej "kushdo që mbante syze". Si pasojë e këtyre vrasjeve çnjerëzore, u shfaqën "fushat e vdekjes" që zgjatën me vite.
Logjika që përdornin oficerët e Kmerit të Kuq për të justifikuar masakrat e tyre përmblidhej me këto fjalë: "Po të të mbajmë, nuk fitojmë gjë. Po të të humbasim, nuk humbasim gjë." Ata vranë këdo që e konsideronin apo edhe dyshonin se ishte i padobishëm dhe i dëmshëm. Të paktën një pjesëtar nga çdo familje ka humbur jetën në këto masakra.
[[Skeda:Prek Sbauv.JPG|thumb|left|Prek sbaub,vendlindjae Pol Potit]]
Pol Poti, për të cilin jeta e njeriut s'vlente asgjë, besonte se familja i zinte rrugën vizionit të tij radikal për Socializmin. Ai u përpoq ta hiqte qafe idenë e familjes, duke i përçarë familjet e duke i detyruar njerëzit të jetonin në vende të përbashkëta. E njëjta politikë ishte zbatuar nga Stalini në Rusi. Në fillim u morën tokat fshatarëve, pastaj u dhanë parcela të vogla toke në zona të shpërndara qëllimisht dhe shumë larg njëra-tjetrës. Si rezultat, me qëllim që një familje të punonte arat e saj, të ndara në parcela të vogla toke, pjesëtarët e familjes detyroheshin të jetonin të ndarë nga njëri-tjetri.
 
[[Kategoria:Vdekje 1998]]
25

edits