Dallime mes rishikimeve të "Titulli "Hero i Popullit" në Shqipëri"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e Elio69 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mikullovci11.)
{{pp-semi-protected|small=yes}}
Kjo listë është marrë në "Kryesinë e Organizatës për Dëshmorët e LANç-it dhe Dëshmorëve të tjerë të Atdheut". Titulli Heroi i Popullit është titulli më i lartë, pas atij të Heroit Kombëtar. Ky titull në sistemin e kaluar jepej nga Presidiumi i Kuvendit Popullor, i propozuar nga kryesia e Byrosë Politike. Ai jepej me motivacionin "Për plotësimin e detyrave me heroizëm të lartë". Me ndryshimin e sistemeve në Shqipëri, ky titull "hiqet nga qarkullimi", duke u zëvendësuar nga tituj të tjerë që jepen nga Presidenti i Republikës.
Për kontributin e tyre gjatë Luftës, apo për pjesëmarrje në ngjarje të rëndësishme si Rilindja Kombëtare, Shpallja e Pavarësisë, Lufta e Dytë Botërore.
 
== Ismail Qemali ==
[[Skeda:HODŽA druhá míza.jpg|thumb|Enver Hoxha]] Burrë shteti, patriot, një nga kontribuesit më të mëdhenj në Shpalljen e Pavarësisë. Kryeministri i parë i vendit, por edhe ministri i parë i kësaj qeverie.
 
== Enver Hoxha ==
Një nga themeluesit e Partisë Komuniste. Sekretar I i Komitetit Qendror, komisar Politik i Frontit Antifashist, shef i Shtabit të Ushtrisë Nacionalçlirimtare.
 
 
== Vasil Laçi ==
[[Skeda:Avni Rustemi.jpg|thumb|Avni Rustemi]] Anëtar i njësiteve guerile që vepronin vend, atentatori i mbretit Viktor Emanueli III, kur ky i fundit ishte për vizitë në Tiranë.
 
== Myslym Peza ==
Themelues i çetës së Pezës, anëtar i Këshillit të Përgjithshëm Antifashist dhe anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë, zëvendëskryeministër i Qeverisë Demokratike të Beratit.
 
 
== Hito Çako ==
Pjesëmarrës i Luftës Antifashiste në brigadën që mori pjesë në çlirimin e Kosovës. Pas çlirimit ka qenë zëvendësministër i Mbrojtjes.
 
== Vasil Shanto ==
Patriot, kundërshtar i pushtuesit fashist. Pushtimi fashist e gjeti duke vuajtur dënimin me burg për idetë e tij patriotike. Ai ishte nga të parët që mori armët kundër italianëve.
 
 
== Haxhi Lleshi ==
Pjesëmarrës aktiv dhe një nga drejtuesit kryesor të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare. Pas çlirimit ai mbajti postin e kryetarit të Presidiumit të Kuvendit Popullor.
 
== Hysni Kapo ==
Komisar i brigadës V Sulmuese. Një nga kuadrot më të lartë të Partisë Komuniste dhe krahu i djathtë i Enver Hoxhës deri në vdekjen e tij.
 
 
== Myslym Keta ==
Pjesëtar i Luftës Nacionalçlirmtare, një nga pjesëtarët e guerileve të qytetit të Tiranës. Pas çlirimi ishte një nga kontribuuesit në Ushtrinë Shqiptare.
 
== Perlat Rexhepi ==
Pjesëtar i Luftës Nacionalçlirmtare. Intelektual i zoti ai ishte nga të parët që organizoi të rinjtë komunistë kundër pushtuesit fashist.
 
 
Bule Naipi
 
Muzafer Asqeri
 
Fuat Babani
 
Shyqyri Alimerko
 
Memo Bejko
 
Xheladin Beqiri
 
Fato Berberi
 
Bardhok Biba
 
Rahman Parllaku(hequr titulli)
 
Hekuran Pobrati
 
Vehbi Hoxha
 
Vangjel Argjiri
 
Branko Kadia
 
Hito çako(hequr titulli)
 
Petrit Dume(hequr titulli)
 
Abdyl Elmazi
 
Jordan Misja
 
Jorgo Sulioti
25

edits