August Ferdinand Möbius: Dallime mes rishikimesh

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v U kthyen ndryshimet e Elio99 (diskutimet) në versionin e fundit nga Elio96.
No edit summary
Rreshti 1:
{{pp-semi-protected|small=yes}}
[[Skeda:August Ferdinand Möbius.png|thumb|August Ferdinand Möbius (1790–1868)]]
'''August Ferdinand Möbius''' (17 nëntor, 1790 – 26 shtator, 1868) ishte një [[matematikaMatematikani|matematikan]]n dhe astronom teorik nga [[Gjermania]].
 
Ka qenë profesor i Universitetit të [[Leipzig]]ut dhe drejtor i observatorit të këtij universiteti.Në botimet e tij mbi astronominë ai parashtroi në mënyrë matematike jo të komplikuar, mekaninkën qiellore.Ai njihet si matematikani që ndimoi në avancimin e [[Gjeometria projektive|gjeometrisë projektive]] dhe [[Topologjia|topologjisë]]. Ai prezantoi rripin e Möbiusit, i cili ka një faqe dhe një përftuese. Kjo figurë mund të përftohet duke rrotulluar një drejtkëndësh ABCD rreth brinjës BC dhe duke bërë që kulmi A të përputhet me C, ndërsa B me D.