Dallime mes rishikimeve të "Momenti"

No change in size ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Në [[Fizika|fizikë]] , termi "moment" mund t'i referohet shumë koncepteve të ndryshme:
 
* '''Momenti i forcës''' , është tendenca e një force për të kther apo rrotulluar një objekt, (shih artikullin [[Momenti i forcës]] për hollësi të mëtejshme. Ky është një koncept themelor në inxhinieri dhe fizikë. (Shënim: Në [[inxhinierinë mekanike]] dhe [[inxhinierinë civile]], fjala "moment i forcës" dhe "çift rrotullues" kanë kuptime të ndryshme, ndërsa në fizikë ataato janë sinonime. Shihni artikullin "[[Çift rrotullues#Terminologjia |çift rrotullues ]]".)
 
 
Anonymous user