Dallime mes rishikimeve të "Talmudi"

26 bytes added ,  11 vjet më parë
v
Roboti shtoj: ka:თალმუდი; cosmetic changes
v (roboti shtoj: be:Талмуд)
v (Roboti shtoj: ka:თალმუდი; cosmetic changes)
Talmudi (Hebrenjve : תלמוד, udhëzim Talmudit, student) sipas Tanakh - Bibla hebreje - punë më të rëndësishme letrare të Judaizmit.
Talmudi : fillimi i Berakhot traktat. Në mes të Mishna dhe Gemara (duke filluar nga 14 linjë, treguar nga shkronjat "גמ" si një shkurtim i Gemara), brenda (këtu, diferencë të djathtë) komentin e Rashi, jashtë këtu (margin majtas) Kommentare më vonë është shumë më e gjerë se Bibla ; shpenzimeve totale e kryera për gati 10.000 faqe në një duzinë vëllime. Ka tradita të ndryshme të Talmudit.
 
== Literature ==
 
== Dijetare te Talmudit ==
Dijetaret me te rendesishem te Talmudit te [[shekulli 20.]] :
 
=== [[Orthodoxes Judentum|Orthdoks]] ===
[[it:Talmud]]
[[ja:タルムード]]
[[ka:თალმუდი]]
[[ko:탈무드]]
[[lt:Talmudas]]