Dallime mes rishikimeve të "August Ferdinand Möbius"

v
U kthyen ndryshimet e 81.243.40.183 (diskutimet) në versionin e fundit nga Armend.
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Përcjellim te Shqiponja 7)
v (U kthyen ndryshimet e 81.243.40.183 (diskutimet) në versionin e fundit nga Armend.)
{{pp-semi-protected|small=yes}}
#RIDREJTO [[Shqiponja 7]]
[[Skeda:August Ferdinand Möbius.png|thumb|August Ferdinand Möbius (1790–1868)]]
'''August Ferdinand Möbius''' (17 nëntor, 1790 – 26 shtator, 1868) ishte një [[Matematikani|matematikan]] dhe astronom teorik nga [[Gjermania]].
 
Ka qenë profesor i Universitetit të [[Leipzig]]ut dhe drejtor i observatorit të këtij universiteti.Në botimet e tij mbi astronominë ai parashtroi në mënyrë matematike jo të komplikuar, mekaninkën qiellore.Ai njihet si matematikani që ndimoi në avancimin e [[Gjeometria projektive|gjeometrisë projektive]] dhe [[Topologjia|topologjisë]]. Ai prezantoi rripin e Möbiusit, i cili ka një faqe dhe një përftuese. Kjo figurë mund të përftohet duke rrotulluar një drejtkëndësh ABCD rreth brinjës BC dhe duke bërë që kulmi A të përputhet me C, ndërsa B me D.
 
Möbius u lind në [[Schulpforta]], dhe nga ana e së ëmës ishte i lidhur me reformatorin e kishës [[Martin Luter]].Mësuesit e tij ishin [[Carl Friedrich Gauss]] dhe [[Johann Pfaff]].Möbius vdiq në [[Leipzig]] në [[1868]] moshën 77vjeçare.
 
== Puna ==
[[Skeda:Möbius strip.jpg|thumb|mini|[[Rripi i Möbiusit]]]]
* [http://gallica.bnf.fr/notice?N=FRBNF37264645 Gesammelte werke Erster band (v. 1)] (Leipzig : S. Hirzel, 1885)
* [http://gallica.bnf.fr/notice?N=FRBNF37265486 Gesammelte werke Zweiter band (v. 2)] (Leipzig : S. Hirzel, 1885)
* [http://gallica.bnf.fr/notice?N=FRBNF37268072 Gesammelte werke Dritter band (v. 3)] (Leipzig : S. Hirzel, 1885)
* [http://gallica.bnf.fr/notice?N=FRBNF37268085 Gesammelte werke Vierter band (v. 4)] (Leipzig : S. Hirzel, 1885)
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.genealogy.ams.org/id.php?id=35953 Möbius math genealogy]
* A beautiful visualization of Möbius Transformations, created by mathematicians at the University of Minnesota is viewable at [http://youtube.com/watch?v=JX3VmDgiFnY]
* [http://valure.wiki.ccsd.edu/August+Mobius/ Middle School Mathematician Project] Short biography of Mobius by middle school students.
 
 
[[Kategoria:Matematikanë gjermanë]]
 
[[br:August Ferdinand Möbius]]
[[bg:Аугуст Мьобиус]]
[[ca:August Ferdinand Möbius]]
[[cs:August Ferdinand Möbius]]
[[da:August Ferdinand Möbius]]
[[de:August Ferdinand Möbius]]
[[et:August Ferdinand Möbius]]
[[es:August Möbius]]
[[en:August Ferdinand Möbius]]
[[eo:August Ferdinand Möbius]]
[[fa:آگوست فردینانند موبیوس]]
[[fr:August Ferdinand Möbius]]
[[ko:아우구스트 페르디난트 뫼비우스]]
[[it:August Ferdinand Möbius]]
[[he:אוגוסט פרדיננד מביוס]]
[[ht:August Ferdinand Möbius]]
[[la:Augustus Ferdinandus Moebius]]
[[hu:August Ferdinand Möbius]]
[[mr:ऑगस्ट फर्डिनांड मोबियस]]
[[nl:August Ferdinand Möbius]]
[[ja:アウグスト・フェルディナント・メビウス]]
[[no:August Ferdinand Möbius]]
[[nn:August Ferdinand Möbius]]
[[pms:August Ferdinand Möbius]]
[[nds:August Ferdinand Möbius]]
[[pl:August Ferdinand Möbius]]
[[pt:August Ferdinand Möbius]]
[[ru:Мёбиус, Август Фердинанд]]
[[sk:August Ferdinand Möbius]]
[[sl:August Ferdinand Möbius]]
[[sr:Аугуст Фердинанд Мебијус]]
[[fi:August Ferdinand Möbius]]
[[sv:August Ferdinand Möbius]]
[[uk:Август Фердинанд Мебіус]]
[[zh:奥古斯特·费迪南德·莫比乌斯]]
170

edits