Dallime mes rishikimeve të "Filipi II i Maqedonisë"

U kthye versioni 767275 i bërë nga 212.42.236.140 (diskutimet)
(pakorekt)
(U kthye versioni 767275 i bërë nga 212.42.236.140 (diskutimet))
 
Ne 349 p.k, Filipi nisi rrethimin e Olynthesit e cila pervec pozicioniot te saj strategjik pretendonte ne fronin maqedonas prej disa lidhjeje me Arrhideusin dhe Menelaun. Olynthesi ne fillim ishte aleat me Maqedonine por me vone lidhi besnikeri me Athinen. Kjo e fundit nuk beri asgje per te ndihmuar qytetin, ekspedita e tyre u kthye mbrapa per shkak te nje revolte ne Eube te cilen e pagoi Filipi me arin e tij. Ne vitin 348 p.k mbreti maqedonas mundi Olynthesin dhe e shkaterroi te tere qytetin. Te njejtin fat kishin pesuar edhe qytetet e tjera te Kolkides. Meqe Maqedonia dhe te tere regjionet e tjera fqinje ishin te sigurta, Filipi festoi lojerat e tij Olimpike ne Dium. Ne 347 p.k Filipi avancoi per te pushtuar te tere zonat lindore rreth Hebrusit dhe detyroi paraqitjen e princit thrak Cersobleptesit. Ne vitin 346 p.k ai nderhyri ne menyre efektive ne luften midis Tebes dhe Fokeasve por lufterat e tij me Athinen ende vazhdonin. Megjithate Athina i kishte bere kerkerse per paqe dhe kur Filipi shkoi perseri ne jug u vendos paqja ne Thesali. Me qytet shtetet kyce greke ai i dergoi nje mesazh Spartes ``Nqs ju nuk paraqiteni pa vonesa te metejshme, une do te shkoj me ushtri ne tokat tuaja dhe do te shkaterroj fermat tuaja, vras njerezit tuaj dhe do te shkaterroj qytetin tuaj. Pergjigja etyre lakonike ishte ``ne qofte se ``. Filipi dhe Aleksandri do ti linin te dy vetem. Me vone ushtrite maqedonase kaluan nga Epiri ne detin Adriatik.
 
 
[[af:Philippus II van Masedonië]]
[[ar:فيليب الثاني المقدوني]]
[[bn:ফিলিপ দ্বিতীয় (মেসিডোনিয়া)]]
[[be:Філіп II, цар македонскі]]
[[bs:Filip II Makedonski]]
[[bg:Филип II (Македония)]]
[[ca:Filip II de Macedònia]]
[[cs:Filip II. Makedonský]]
[[cy:Philip II, brenin Macedon]]
[[da:Filip 2. af Makedonien]]
[[de:Philipp II. (Makedonien)]]
[[et:Philippos II]]
[[el:Φίλιππος Β' της Μακεδονίας]]
[[es:Filipo II de Macedonia]]
[[eo:Filipo la 2-a (Makedonio)]]
[[fa:فیلیپ مقدونی]]
[[fr:Philippe II de Macédoine]]
[[fy:Filippus II]]
[[gl:Filipo II de Macedonia]]
[[ko:필리포스 2세]]
[[hr:Filip II. Makedonski]]
[[is:Filippos II]]
[[it:Filippo II di Macedonia]]
[[he:פיליפוס השני]]
[[ka:ფილიპე II (მაკედონია)]]
[[la:Philippus II (Macedonum rex)]]
[[lv:Filips II (Maķedonija)]]
[[hu:II. Philipposz makedón király]]
[[mk:Филип II Македонски]]
[[mr:फिलिप दुसरा, मॅसेडोन]]
[[nl:Philippus II van Macedonië]]
[[ja:ピリッポス2世]]
[[no:Filip II av Makedonia]]
[[pl:Filip II Macedoński]]
[[pt:Filipe II da Macedónia]]
[[ro:Filip al II-lea al Macedoniei]]
[[ru:Филипп II Македонский]]
[[simple:Philip II of Macedon]]
[[sk:Filip II. (Macedónia)]]
[[sl:Filip II. Makedonski]]
[[sq:Filipi II]]
[[sr:Филип II Македонски]]
[[sh:Filip II Makedonski]]
[[fi:Filippos II]]
[[sv:Filip II av Makedonien]]
[[tl:Felipe II ng Macedonia]]
[[tr:II. Filip (Makedonya Kralı)]]
[[uk:Філіпп II Македонський]]
[[vi:Philippos II của Macedonia]]
[[zh:腓力二世 (马其顿)]]
1.822

edits