Dallime mes rishikimeve të "Sindroma Tourette"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Georges Gilles de la Tourette cleanup.jpg|thumb|[[Georges Gilles de la Tourette]]]] [[Skeda:Tourette's tic long medium 192kbps.OGG|thumb|Sindroma Tourette|left]]
{{pp-semi-protected|small=yes}}
Sindroma Tourette (e quajtur ndryshe edhe Sindroma e Tourettit, Çrregullimi Tourette, Sindroma Gilles de la Tourette, GTS, ose thjesht Tourette) është një çrregullim [[neurologjik]] i trashëguar me fillesë në fëmijëri, e karakteirzuar nga shumë tike motorike dhe të paktën një tik zanor.Tourette konsiderohet vetëm si një pjesë e spektrit të çrregullimeve të tikeve, e cila përfshin edhe ato kronike.
{{sëmundje
| Emri = Sindroma Tourette
| Foto = Georges Gilles de la Tourette cleanup.jpg
| Caption = Georges Gilles de la Tourette
| ICD10 = F95.2
| ICD9 = 307.23
| OMIM = 137580
| DiseasesDB = 5220
| MedlinePlus = 000733
| eMedicine = 3107
| MeSH = D005879
}}
[[Skeda:Tourette's tic long medium 192kbps.OGG|thumb|Sindroma Tourette]]
Sindroma Tourette (e quajtur ndryshe edhe Sindroma e Tourettit, Çrregullimi Tourette, Sindroma Gilles de la Tourette, GTS, ose thjesht Tourette) është një çrregullim [[neurologjik]] i trashëguar me fillesë në fëmijëri, e karakteirzuar nga shumë tike motorike dhe të paktën një tik zanor.Tourette konsiderohet vetëm si një pjesë e spektrit të çrregullimeve të tikeve, e cila përfshin edhe ato kronike.
 
Tourette konsiderohej dikur si një sindromë e rrallë dhe bizarre.
 
[[ar:متلازمة توريت]]
Anonymous user