Dallime mes rishikimeve të "Rikard Ljarja"

27 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
''' Rikard Ljarja''' lindi më [[1 prill]] [[1943]] në [[Shkodër]], është një [[aktor]] i [[teatri]]t dhe [[kinema]]s shqiptare.
 
Më [[1960]] mbaroi maturën në Shkodër kurse më [[1965]] diplomoi në Shkollën e Lartë të Aktrimit ("[[Aleksander Moisiu|A. Moisiu]]"), [[Tiranë]].
 
Për tetë vite pas diplomimit punoi aktor i teatrit në [[Teatri "Migjeni"|Teatrin "Migjeni"]] në Shkodër. Prej [[1973]] deri [[1996]] ai ishte aktor, [[skenarist]] dhe [[regjisor]] i filmave të prodhuar nga [[kinostudio]]t. Prej [[1996]] deri [[2002]], kur doli në pension, ishte drejtor artistik në [[televizionin publik]] shqiptar.
 
== Filmografia ==
{{imdb emri|id=0488233|emri=Rikard Larja}}
 
[[CategoryKategoria:Aktorë shqiptarë]]
[[CategoryKategoria:Regjisorë shqiptarë]]
[[CategoryKategoria:Lindje 1943]]
 
[[pl:Rikard Ljarja]]