Dallime mes rishikimeve të "Ballshi"

62 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|EMRI = {{PAGENAME}}
|FIGURA = [[File:Ballsh (Albania).jpg|250px]]
|SIPERFAQJA = 382 km2km²
|BANORE = 39.000
|DENDESIA = 102/km2km²
|NDP =
|PREFIKSI = 0313
 
|KOORDINATAT = 40° 35' 46,53" N ; 19° 43' 41,98" P
|LARTESIA = 240m240 m
 
|TARGA = MK
|KZK =
|ZONAT =
|ADRESA = Ish Turizmi I VjeterVjetër
|TEL-FAX =
|INTERNET = http://www.mallakastra.tk
|PARTIA =
|NDARJA-VENDE =
|ZGJEDHJE-FUND = [[28 Qershor]] [[2009]]
|ZGJEDHJE-ARDH =
|VOTA =
 
== Historia ==
Ne Ballsh u zbulua mbishkrimi i dyfishte mbi kristianizimin e [[bullgar]]eve dhe epitafin e varrit te kryqtarit norman. Ne rrenojatNë rrënojat e [[Bazilika|bazilik]]esës u gjet njenjë nga mbishkrimet perpër ndertimetndërtimet e berabëra ne Bylis nga Perandori [[Justinian]]. Te gjitha rezultatet e germimevegërmimeve dhe studimeve te tij [[Prashnikeri]] i permblodhipërmblodhi ne librin “Muzakia und Malakastra” (Myzeqeja dhe Mallakastra) te cilin e botoi ne [[Vjena|VjeneVjenë]] ne vitin [[1922]]. Ne germimetNë gërmimet qe kreu ne qytetin1 antik te ApoloniseApolonisë grupi i [[Prashniker]]it iu nenshtruanënshtrua goditjeve te artileriseartilerisë italiane qe nga vija e frontit te luftimeve pertejpërtej VjosesVjosës. Duke paturpasur rezultate te kufizuara ai u kujdes perpër te grumbulluar objekte arkeologjike qe u grabiten nga muret e kishave dhe manastireve te zones2.
 
== Gjeografia ==