Ndryshimi mes inspektimeve të "Pozitroni"

5 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[File:PositronDiscovery.jpg{{pp-semelektron me g|thumb|right|200px]]
{{pp-semi-protected|small=yes}}
[[File:PositronDiscovery.jpg|thumb|right|200px]]
 
'''Pozitroni''' ose '''antielektroni''' është antigrimca e antilëndës,e kundërt me elektronin. Pozitroni ka ngarkesë pozitive +1 dhe masë të njëjtë me një elektron. Kur një pozitron me energji të ulët përplaset me një elektron me energjipenerqsdfegji të ulët, ndodh shkatërrimi i plotë i lëndës, duke rezultuar në prodhimin e dy ose më shumë fotoneve të rrezeve gama.
 
{{pp-semiPozitronet mund të fi-protected|small=yes}}
Pozitronet[[File:PositronDiscovery.jpërplaset mundme një fitohenitohen nga mbetjet radioaktive (përmes bashkëveprimit të dobët) ose nga një foton.
Anonymous user