Dallime mes rishikimeve të "Springfield"

v
u rikthye vandalizm
v (Mbrojti Springfield ([edit=autoconfirmed] (i pacaktuar) [move=autoconfirmed] (i pacaktuar)))
v (u rikthye vandalizm)
{{pp-semi-protected|small=yes}}
{{Qytete
{{Qyt Mbi 200.000 persona jetojnë në zonën [[metropol]]itane të Springfield, ku përfshhet [[konte]]ja [[Sangmon]] dhe rrethina të [[konte]]së [[Menard]]. Springfieldi i ditëve të sotme u themelua rreth fundit tqsdfë vitit 1810, kohë kur [[Illinois]]i u bë shtet.Banori më i njouhr i Springfield është [[Abraham Lincoln]], i cili jetoi në këtë qytet nga viti 1837 deri sa u transferua në [[Shtëpia e Bardhë|Shtëpinë e Bardhë]] në vitin 1861.Shumë pika turisyike lidhen edhe me të shkuarën e [[Lincoln]] në Springfield.
 
Qyteti drejtohet nga një këshill-bashkiak si formë qeverisjeje. Qeveria e shtetit të [[Illinois]]it gjendet në Springfield. Gjithashtu aty gjenden [[Asambleja Gjenerale e Illionisit]], [[Gjykata Supreme e Illinoisit]] dhe [[Zyra e Guvernatorit të Illinoisit]]. Në Springfield gjenden dy shkolla të mesme private dhe tre publike.
 
== Historia ==
Emri origjinal i Springfield ishte Calohun, sipas senatorit të [[North Carolina]], [[John C. Calhoun]]. Toka në të cilë sot shtrihet Springfield banohej fillimisht nga tregtarë që erdhën në lumin [[Sangamon]] në 1818. Banesa e parë e atij vendbanimi u ndërtua nga [[John Kelly]] në 1820, vendndodhja e saj ete
|qyteti = Springfield
|sheshi = Downtown Springfield.JPG
|emblema = Springfield, Illinois flag.svg
|vendndodhja = Map oringfield,of Illinois]]USA IL.svg
[[bg:Спрингфийлд (Илинойс)]]
[[ca:Springfield (Illinois)]]
[[cs:Springfield (Illinois)]]
[[da:Springfield (Illinois)]]
[[pdc:Springfield, Illinois]f USA IL.svg
|popullsia = 116,482 banorë
|dëndësia = 797
|shënim =
}}
'''Springfield''' është kryeqyteti i tretë dhe aktual i shtetit të [[Illinois]] dhe [[konte]]së së [[Sangmon]]it me një popullsi prej 116,909 banorësh.gjendet Mbi veriperëndim200.000 persona kryqëzimitjetojnë rrugëvezonën [[metropol]]itane Second StreetSpringfield, dheku Jefferson Street. Në 1821,përfshhet [[John C. Calohun|Calohunkonte]] u bë përfaqësuesi i kontesëja [[SangamonSangmon]]; fal tokës pjellore dhe mundësiverrethina mira për tregti shumë persona nga [[Kentuckykonte]], [[VirginiaMenard]],. dheSpringfieldi [[Northi Carolina]]ditëve shkuan sotme qytet.u themelua rreth Rrethfundit të vitit 18321810, senatorikohë kur [[CalohunIllinois]] nuk kishte më të njejtin favorizim nga opinioni publik dhe qytetii u riemërua Springfieldshtet.Banori Kaskaskia ishtei kryeqytetinjouhr i parëSpringfield iështë [[IllinoisAbraham Lincoln]]it, ngai 1809cili derijetoivitinkëtë eqytet parënga siviti shtet1837 deri 1819.sa Vandaliau ishtetransferua kryeqyteti i[[Shtëpia dytëe ngaBardhë|Shtëpinë 1919e deriBardhë]] në vitin 18391861.Shumë Springfieldpika uturisyike lidhen kryeqytetiedhe ime tretë dheshkuarën aktual ie [[IllinoisLincoln]]it1839Springfield.
 
Qyteti drejtohet nga një këshill-bashkiak si formë qeverisjeje. Qeveria e shtetit të [[Illinois]]it gjendet në Springfield. Gjithashtu aty gjenden [[Asambleja Gjenerale e Illionisit]], [[Gjykata Supreme e Illinoisit]] dhe [[Zyra e Guvernatorit të Illinoisit]]. Në Springfield gjenden dy shkolla të mesme private dhe tre publike.
 
== Historia ==
Emri origjinal i Springfield ishte Calohun, sipas senatorit të [[North Carolina]], [[John C. Calhoun]]. Toka në të cilë sot shtrihet Springfield banohej fillimisht nga tregtarë që erdhën në lumin [[Sangamon]] në 1818. Banesa e parë e atij vendbanimi u ndërtua nga [[John Kelly]] në 1820, vendndodhja e saj gjendet në veriperëndim të kryqëzimit të rrugëve Second Street dhe Jefferson Street. Në 1821, [[John C. Calohun|Calohun]] u bë përfaqësuesi i kontesë [[Sangamon]]; fal tokës pjellore dhe mundësive të mira për tregti shumë persona nga [[Kentucky]], [[Virginia]], dhe [[North Carolina]] shkuan në qytet. Rreth vitit 1832, senatori [[Calohun]] nuk kishte më të njejtin favorizim nga opinioni publik dhe qyteti u riemërua Springfield. Kaskaskia ishte kryeqyteti i parë i [[Illinois]]it, nga 1809 deri në vitin e parë si shtet më 1819. Vandalia ishte kryeqyteti i dytë nga 1919 deri më 1839. Springfield u bë kryeqyteti i tretë dhe aktual i [[Illinois]]it në 1839.
 
 
[[ast:Springfield]]
[[bn:স্প্রিংফিল্ড, ইলিনয়]]
[[zh-min-nan:SpSpringfield, Illinois]]
[[bg:Спрингфийлд (Илинойс)]]
[[ca:Springfield (Illinois)]]
[[cs:Springfield (Illinois)]]
[[da:Springfield (Illinois)]]
[[pdc:Springfield, Illinois]f USA IL.svg]
[[de:Springfield (Illinois)]]
[[et:Springfield]]