Ndryshimi mes inspektimeve të "Steven Gerrard"

6 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| image = [[image:The big 4-0.jpg|250px]]
| fullname = Steven George Gerrard
| height = 1.83 m
| hei
| clubs = Liverpool FC
| caps(goals) = 532(132)
| nationalyears = 2000–
| nationalteam = Kombëtarja angleze e futbollit
| nationalcaps(goals) = 78(16)
| manageryears =
| manageollistë anglezë]]
[[kategoria:lindje 1980]]
 
[[ar:ستيفن جيرارد]]
[[az:Stiven Cerrard]]
[[bg:Стивън Джерард]]
[[bn:স্টিভেন জেরার্ড]]rclubs =
| pcupdate =
| ntupdate =
}}
'''Steven George Gerrard''', [[Order of the British Empire|MBE]] (ka lindur më 30 maj 1980), është futbollist anglezqsdfes që luan për ekipin me te suksesshëm në Premier Ligën Angleze- Liverpool FC dhe për kombëtaren angleze të futbollit. Ai pjesën më të mirë të karrierës ka luajtur në pozicionin e mesfushorit qeght = 1.83 m
| nickname =
| dateofbirth = 30 Maj 1980
| countryofdeath =
| currentclub = Liverpool FC
| clubnumber = 8
| clubnumbin 1998 dhe u bë titullar gjatë sezonit 2000-01, duke u bërë kapiten i Liverpulit në vitin 2003, duke ia marrë këtë post Sami Hyypia-s. Trofetë e fituar nga ai janë dy kupa FA, dy kupa të Ligës, një kupë UEFA dhe një UEFA Champions League. Ai është mbajtësi i çmimit Futbollisti i Vitit në Premier Ligë sipas gazetarëve dhe mban epitetin Legjendë e skuadrës.
 
Gerrard bëri debutimin e tij ndërkombëtar në vitin 2000 dhe përfaqësoi Anglinë në kampionatet europiane të vitit 2000 dhe 2004 dhe në Kupën e Botës 2006, ku ai ishte shënuesi kryesor i skuadrës me dy gola.
 
Gerrard u vendos i er = 8
| position = Mesfushor
| youthyears = 1987–1998
| youthclubs = Liverpool FC
| years = 1998–
| years = 1998&ndash;ndror, por me arritjen e Fernando Torresit te Liverpuli në 2007-ën, ai luan kryesisht si sulmues i dytë. Keta të dy së bashku kanë shenuar 48% te golave në skuadër.<ref>http://www.teamtalk.com/football/story/0,16368,1776_5466683,00.html</ref> dhe si lojtar krahu për Anglinë që nga viti 2006.
| clubs = Liverpool FC
| caps(goals) = 532(132)
| nationalyears = 2000&ndash;
| nationalteam = Kombëtarja angleze e futbollit
| nationalcaps(goals) = 78(16)
| manageryears =
| managerclubs =
| pcupdate =
| ntupdate =
}}
'''Steven George Gerrard''', [[Order of the British Empire|MBE]] (ka lindur më 30 maj 1980), është futbollist anglezqsdfesanglez që luan për ekipin me te suksesshëm në Premier Ligën Angleze- Liverpool FC dhe për kombëtaren angleze të futbollit. Ai pjesën më të mirë të karrierës ka luajtur në pozicionin e mesfushorit qeghtqendror, =por 1me arritjen e Fernando Torresit te Liverpuli në 2007-ën, ai luan kryesisht si sulmues i dytë.83 mKeta të dy së bashku kanë shenuar 48% te golave në skuadër.<ref>http://www.teamtalk.com/football/story/0,16368,1776_5466683,00.html</ref> dhe si lojtar krahu për Anglinë që nga viti 2006.
 
|Gerrardi clubnumbindebutoi në vitin 1998 dhe u bë titullar gjatë sezonit 2000-01, duke u bërë kapiten i Liverpulit në vitin 2003, duke ia marrë këtë post Sami Hyypia-s. Trofetë e fituar nga ai janë dy kupa FA, dy kupa të Ligës, një kupë UEFA dhe një UEFA Champions League. Ai është mbajtësi i çmimit Futbollisti i Vitit në Premier Ligë sipas gazetarëve dhe mban epitetin Legjendë e skuadrës.
Gerrardi debutoi në vitdyti në sondazhin 100 Lojtarët më të Mirë të Liverpulit.<ref>{{cite web|url=http://www.liverpoolfc.tv/news/archivedirs/news/2006/oct/8/N153706061008-0859.htm|title=100 PWSTK - THE DEFINITIVE LIST|accessdate=2009-06-21}}</ref>
 
Gerrard bëri debutimin e tij ndërkombëtar në vitin 2000 dhe përfaqësoi Anglinë në kampionatet europiane të vitit 2000 dhe 2004 dhe në Kupën e Botës 2006, ku ai ishte shënuesi kryesor i skuadrës me dy gola.
 
GerrardiGerrard debutoiu vendos vitdytii dyti në sondazhin 100 Lojtarët më të Mirë të Liverpulit.<ref>{{cite web|url=http://www.liverpoolfc.tv/news/archivedirs/news/2006/oct/8/N153706061008-0859.htm|title=100 PWSTK - THE DEFINITIVE LIST|accessdate=2009-06-21}}</ref>
 
==Referencat==
{{reflist|2}}
 
[[kategoria:futbfutbollistë anglezë]]
[[kategoria:lindje 1980]]
 
[[ar:ستيفن جيرارد]]
[[az:Stiven Cerrard]]
[[bg:Стивън Джерард]]
[[bn:স্টিভেন জেরার্ড]]rclubs =
[[ca:Steven George Gerrard]]
[[cs:Steven Gerrard]]
887

edits