Dallime mes rishikimeve të "Filipi II i Maqedonisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Larnaksi i arte, ne muzeun e Virgjinias, e cila mund te permbaje mbetjet e Filipit te II te Maqedonise .
 
==Vrasja==
 
[[Image:Phillip Museum.jpg|thumb|200px|Larnaksi i arte, ne muzeun e [[Virgjinias]], e cila mund te permbaje mbetjet e Filipit te II te Maqedonise .]]
 
Vrasja ndodhi gjate teotrit te viti 336 p.k, Aegje kryeqytetin e lashte te mbreterise se Maqedonise. Gjykatat ishin mbledhur per te festuar martesen midis Aleksandrit te I te Epirit me vajzen e Filipit nga gruaja e katert e tij, Kleopatra. Ndersa mbreti po hynte ne teater ai u vra nga Pausania i Orestit nje nga shtate truperojat e tij. Vrasesi menjehere u perpoq te shpetonte duke vrapuar drejt bashkepunetoreve te tij qe po prisnin ne hyrjen te Aegjeas me kuaj. Ai u ndoq nga tre truperoja te Filipit te cilet e kapen dhe e vrane me duart e tyre.
67

edits