Dallime mes rishikimeve të "Shpirti"

19 bytes added ,  16 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
 
Fjala shqipe '''shpirt''' e ka prejardhjen nga [[latinishtja]] ''spiritus'' - [[Fryma|frymë]].
:''Shpirti është pjesa jolëndore e njeriut[[njeriu]]t, e pavdekshme dhe e mencurmençur, aftësia e të gjykuarit dhe e të dalluarit midis së keqës dhe së mirës, [[mendja]] dhe [[ndërgjegjja]], fryma, fuqia shtytëse për të krijuar, vepruar, menduar dhe përfytyruar. Shpirti është [[zëri]] i brendshëm i njeriut.''
==Domethënia e fjalës==