Dallime mes rishikimeve të "Arkitektura post moderne"

v
Roboti shtoj: fa:معماری پست‌مدرن; cosmetic changes
v (Roboti shtoj: fa:معماری پست‌مدرن; cosmetic changes)
* [[Arkitektura Neo-Tradicionaliste]], me përfaqësues si [[Michael Grave]], [[Charles Moore]], etj
* [[Stili Ndërkombëtar]], me përfaqësues si [[Norman Foster]], [[Renzo Piano]], [[Ming Pei]], etj.
* [[Arkitektura Organike]] me përfaqësues si [[Santiago Calatrava]], [[Friedensreich Hundertwasser]], etj.
* [[Dekonstruktivizmi]] me përfaqësues si [[Frank O. Gehry]], [[Daniel Libeskind]], [[Peter Eisenman]], etj.
Një tendencë e përgjithshme në vitet e fundit është ruajtja e vlerave natyrore ose ekologjike, që merr parasysh zvogëlimin e parametrave të smogut dhe trafikut, p.sh. duke përdorur elemente natyrale, si parcela toke e pemësh si elemente të brendshme të ndërtesave dhe komplekseve ndërtimore. Arkitektura e sotme i kushton rëndësi të madhe cilësisë, estetikës, krijimit të ndërtesave mbrojtëse, që e bëjnë më tërheqëse dhe më të dobishme ndërtesën. Gjithashtu, në metropolet e mëdha, mungesa e hapësirave, kostoja shumë e lartë e tokës, shndërrimi i qyteteve në qytete të industrializuara dhe qendra shërbimi kanë bërë që të shfrytëzohet një tjetër mundësi: ripërshtatja e sipërfaqeve të mëdha industriale të lëna në harresë.
 
== Vepra të përmendura të arkitekturës postmoderne ==
 
<gallery>
</gallery>
 
[[Kategoria:Arkitekturë]]
[[category:arkitekturë]]
 
[[ar:ما بعد الحداثة (عمارة)]]
[[en:Postmodern architecture]]
[[es:Arquitectura postmoderna]]
[[fa:معماری پست‌مدرن]]
[[fr:Postmodernisme (architecture)]]
[[fy:Postmodernisme (arsjitektuer)]]