Dallime mes rishikimeve të "Filipi II i Maqedonisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
{{Monark
|Emri =Filipi II
|title =Bazileus i Maqedonisë
|image =[[Image:Filip II Macedonia.jpg|250px]]
|caption =<small>Busti i Filipit II i Maqedonisë.</small>
|reign =359 P.r.l.k – 336 P.r.l.k
|Gjuha_amtare1 = Greqisht
|Gjuha_amtare1_Emri1= Φίλιππος
|Paraardhësi =Amyntas IV i Maqedonisë
|Pasardhësi =[[Aleksandri i Madh]]
|bashkëshort 1 =Audata
|bashkëshort 2 =Fila
|bashkëshort 3 =Nicesipolis
|bashkëshort 4 =Filina
|bashkëshort 5 =Olimpias
|bashkëshort 6 =Meda e Odesës
|bashkëshort 7 =Kleopatra Euridika
|Fëmijët =Cynane<br />Filip III<br />[[Aleksandri i Madh]]<br />Kleopatra<br />Thessalonica<br /> Ptolemeu I Soter
|Dinastia mbretërore=Dinastia Argead
|Babai =Amyntas III
|Mamaja =Euridika II
|Data e lindjes =382 p.r.l.k
|Vendi i lindjes =Pela, Maqedoni
|Data e vdekjes =Tetor, 336 p.r.l.k (46 vjeç)
|Vendi i vdekjes =Aigai, [[Maqedoni]]
|Vendi i varrosjes =Aigai, [[Maqedoni]]
|}}
 
Filipi II i Maqedonise jetoi vitet 382-336 para krishtit. Ai ishte mbret Grek i Maqedonise nga 359-336 para krishtit. Ishte babai i Aleksandrit te madh dhe Filipit te III.
 
1.822

edits