Ndryshimi mes inspektimeve të "Fokat pa veshë"

861 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
== Anatomi ==
 
Phocids Adult ndryshojnë nga 1,17 metra (4 ft) në gjatësi dhe 45 kilogram (£ 99) në peshë, në të nënshkruajnë me unazë, në 4,9 metra (16 ft) dhe 2400 kg (£ 5291), në jug elefantfokat vulëelefant. [2]
Phocids janë më të specializuara për jetën ujore se otariids. Ata nuk kanë veshët e jashtme dhe kanë i shëndetshëm, organeve të efektshëm. nipples anulohet, testikulat e brendshme dhe një penis të brendshëm mill japin modernizimit të mëtejshëm. Një shtresë të butë e dënesë shtrihet nën lëkurë. Phocids janë në gjendje për të devijuar-e rrjedhjes së gjakut në këtë shtresë për të ndihmuar kontrollin e temperaturës së tyre.
 
Sepse baza e një nënë phocid e të ushqyerit shpesh janë qindra kilometra nga faqja e kultivimit, ajo duhet të agjërojë, ndërsa lactating. Ky kombinim i agjërimit me ushqim me gji kërkon nënës të sigurojë sasi të mëdha të energjisë për të pup e saj në një kohë kur ajo nuk është ushqim (dhe shpesh, jo të pijshëm.) Nënat duhet të furnizimit me nevojat e tyre metabolike ndërsa pleqsh. Ky është një version miniaturë e strategjisë së balenë kurrizo's. Ata të shpejtë gjatë shtegtimit të tyre muajve të gjatë nga fusha të ushqyerit Arktik për të mbarështimit tropikale / fusha pleqsh dhe mbrapa.
Phocids prodhojnë trasha qumësht, yndyrë të pasur që i lejon ata që të japin pups e tyre me sasi të mëdha të energjisë në një periudhë të shkurtër. Kjo i lejon nënës për t'u kthyer në det në kohë për të plotësoj rezervat e saj. shkon prodhimin e qumeshtit nga 28 ditë në vulë elefant Veriore të vetëm 3-5 ditë në vulë maskuar. E ema perfundon infermieror duke lënë pup e saj në faqen e mbarështimit për t'u ushqyer (pups vazhdoj te rri nëse u jepet mundësia.) "Stealers qumështit" që t'u japin gji nga palidhur, duke fjetur femrat nuk janë të rralla, rezultatet këtë shpesh në vdekjen e pup nënës, pasi që një femër të vetme mund të ushqejnë një pup.
 
== Rritjes dhe maturimit ==
 
Foka ka aq shumë kalori të lartë sa ajo ndërton një dyqan yndyrë. Para se të pup është gati të foragjere, nëna braktis atë, dhe pup konsumon yndyrë e vet për javë apo muaj, ndërsa ajo maturohet. Vula, si të gjithë gjitarët detar, duhet kohë për të zhvilluar dyqanet e oksigjenit, not muskuj, dhe rrugët nervore e nevojshme për t'u zhytë efektive dhe foraging. Nënshkruajnë pups zakonisht nuk hanë ushqim dhe pije pa ujë gjatë kësaj periudhe, edhe pse disa lloje polare hani bora. Shpejtë pas-ia ndau gjinin shkon nga dy javë në vulë të maskuar 9-12 javë në vulë elefant Veriore. Përshtatje fiziologjike dhe të sjelljes që lejojnë phocid pups të durojnë këto agjëron të shquar, të cilat janë ndër më të gjata për çdo gjitar, mbetet një fushë e studimit aktiv dhe hulumtimit.
Anonymous user