Ndryshimi mes inspektimeve të "Fokat pa veshë"

807 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
**** † Gryphoca
**** Gri nënshkruajnë, grypus Halichoerus
 
== Evolucion ==
Hershme phocids fosile data nga Miocenit-mes, 15 milion vjet më parë në veri të Atlantikut. Deri kohët e fundit, shumë studiuesve besonte se phocids evoluar veçmas nga otariids dhe odobenids nga kafshët vidër-si, të tilla si Potamotherium, e cila e banuara me ujë të freskët evropian liqenet. prova e fundit me forcë sugjeron një origjinë monophyletic për të gjithë pinnipeds nga një paraardhës të vetëm, ndoshta Enaliarctos, më të ngushtë lidhur me mban.
vula Monk dhe vulat elefant besohet të kenë hyrë parë Pacific përmes ngushticat e hapur midis Veriut dhe Amerika e Jugut, i cili u mbyll vetëm në Pliocene. Të llojeve të ndryshme Antarktik mund të kenë përdorur ose të njëjtën rrugë, ose të udhëtuar poshtë bregun perëndimor të Afrikës.
Anonymous user