Ndryshimi mes inspektimeve të "Fokat pa veshë"

485 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{refimprove|date=January 2008}}
 
{{Taxobox
| name = Earless seals<ref name=msw3>{{MSW3 Wozencraft | pages = | id = 14001028}}</ref>
*''[[Pusa]]''
}}
Fokat fokat e vërtetë apo pa vesh janë një nga tri grupet kryesore të gjitarë brenda nënrend fokën, Pinnipedia. Të gjitha fokat e vërtetë janë anëtarë të familjes Phocidae (pronounced / ː foʊsədi /). Ata janë të quajtur nganjëherë fokat në zvarritje për të dalluar ata nga foakt me lesh dhe kuriozitete e detit të Otariidae familjes. Vulos jetojnë në oqeane të dy hemisferat dhe kufizohen kryesisht në polare, nën-polare, dhe klimat e butë, me përjashtim të vulave murg më tropikale.
 
Fokat (Phocidae Gray 1821) janë një familje të gjitarëve mishngrënës detare i përkasin superfamily e Pinnipeds. Fokat jetojnë përgjatë brigjeve të detit akull, ftohtë dhe të butë, vetëm disa specie në detet dhe liqenet e ngrohtë (Deti Kaspik, Liqeni Baikal dhe Detit Aral).
Fokat janë subjekt i gjuetisë ashpër për yndyrë dhe puppies, të lëkurës përdoret për industrinë e lëkurë rrezitje.
Anonymous user