Hape menynë kryesore

Changes

No change in size ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[figura:Amerigo Vespucci 2.jpg|200px|thumb|Amerigo Vespucci]]
'''Ameriko Vespuçi''', ''([[it.]] Amerigo Vespucci)'', ([[Firencë]], [[9 mars]] [[1451]] — [[22 shkurt]] [[1512]]), ishte detar italian, kontinenti i Amerikës u emërua sipas tijëtij sepse ai për dallim nga [[Kristofor Kolombi]] dalloi se nuk bëhej fjalë për [[India|Indinë]].
 
==Biografia==
 
Është i lindur në [[Firencë]] të [[Itali]]së me 9 maj të vitit 1451. Në vitin [[1491]] është dërguar në sevilëSevilë, ku ka ndihmuar në përgaditjenpërgatitjen e anijeve për ekspeditën e Krostofor Kolubos. Ka marrë pjesë dy udhëtime në " Botën e Re", dhe ka qenë udhëheqës i ekspeditës detare Spanjolle ( 1499-1500) e cila si duket ka zbluarzbuluar grykëderdhjen e lumit [[Amazon]]. Madej ka udhëheqë edhe ekspeditën potugezeportugeze (1501-1502) e cila e ka zbuluar [[Rio de Zheneiro]] dhe [[Rio de Plata]].
 
Duke i paraqitur zbulimet e tija për herë të parë përmendet shprehja [[Amerikë]] dhe Bota e Re.
 
DukelundruarDuke lundruar me flamurin Spanjoll, arriti deri te bregdeti i Brazilit dhe Hundurasit. Në dallim me Kollumbon , ka qenë i sugurtësigurt se ka zbuluar " Botën e Re" e cili gjindet në mes të [[Evropë]]s dhe [[Azi]]së.
 
Përshkak se hartografët e kankanë injoruar Kolombin, kontinenti i ri e mori emrin - ''Amerikë'' nga ky hulumtues dhe detar italian.
 
{{cung}}
 
[[CategoryKategoria:italianë]]
[[CategoryKategoria:lindje 1451]]
[[CategoryKategoria:vdekje 1512]]
 
[[af:Amerigo Vespucci]]
Anonymous user