Ndryshimi mes inspektimeve të "Pankreasi"

24 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: ga:Paincréas; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ga:Paincréas; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Pancreas.jpg|thumb|250px|Pankreasi]]
'''Pankreasi''' ([[Greqishtja e lashtë|greq]]. pan = krejt, mbarë; kreas = mish) është një [[gjëndëra|gjëndër]] në bark që lëshon një lëng tretës (lëngun pankreasor) në zorrën dymbëdhjetëgishtore (duodenum) përmes [[Ductus pancreaticus]]. Pankreasi prodhon disa [[Hormoni|hormone]] të rëndësishme: [[Insulina|insulinën]], [[Glukagoni|glukagonin]], [[Somatostatina|somatostatinën]], [[Sekretina|sekretinën]], [[Pankreocymina|pankreocyminën]] etj.
 
== Ndërtimi ==
Pankreasi është organ në formë pyke me gjatësi rreth 14-20 cm, gjerësi 4 cm (shpesh 1,5 - 2cm) dhe 65 - 80 g i rëndë (tek gratë peshon më pak), ka ngjyrë të kuqërremtë ose të përhitur kur është në fazën e veprimtarisë së dendur prodhuese. Gjendet në hapsirën e stomakut.
 
== Sëmundjet ==
Për shkak të vendosjes së thellë, pankreasi nuk është lehtë i kapshëm nga vëzhgimet mjekësore dhe sëmundjet e tij janë në përgjithësi të rënda dhe të vështira.
 
* Tumoret
* Cistet
* [[Diabetes mellitus |Diabeti]]
* "Gurët"
 
Pjesët që përdoren janë gjethet, të cilat pasi grimcohen mund të përzihen me lëvoret e portokallit edhe këto të grimcuara. Së bashku hidhen në një enë ku më parë është shtuar një gotë me ujë të valuar. Kjo masë lihet për 10 minuta dhe më pas kullohet dhe ëmbëlsohet sipas dëshirës. Nga kjo përzierje pihen 2 deri 3 gota në ditë. Ky çaj përmirëson edhe tretjen sa më mirë të ushqimit në pankreas. Një tjetër mënyrë për funksionimin sa më të mirë të pankreasit është edhe bima e kinfushës. Nga kjo bimë merret një lugë e grimcuar dhe shtohet 1 gotë ujë. Lihet për 5 minuta në zierje. Kjo masë pihet në dy vakte por gjithmon 2 orë përpara buke. Një kujdes i veçantë duhet treguar te fëmijët,të cilëve, nuk duhet t u jepet në doza të mëdha si te të rriturit. Kjo kurë shërben për shtimin e lëngut të stomakut dhe përmirëson tretjen e ushqimit. Gjithashtu, pakëson dhe sekrecionet e tëmthit në pankreas. Edhe çaji i sanzës është një mënyrë mjaft e mirë për shërimin e sëmundjes së pankreasit. Samza e grimcuar hidhet në një litër ujë dhe zihet për 20 minuta. Nga ky çaj pihet 3 filxhanë në ditë para buke. Çaji shërben për gjallërimin e organizmit në lëngun e stomakut dhe të pankreasit. Pirja e këtij çaji nuk rekomandohet te nënat me fëmijë në gji, pasi hidhëron qumështin duke dëmtuar kështu shëndetin e fëmijës. Edhe bima e çikores përdoret për këtë sëmundje. Gjethet ose rrënjët e grimcuara të kësaj bime zihen në një enë me ujë. Çaji i përftuar kullohet dhe pihet 2 deri në 3 doza të tilla në ditë. Ky mjekim e gjallëron organizmin, përmirëson tretjen dhe urinimin si dhe zbrazjen e fshikëzës së tëmthit të pankreasit dhe jashtëshqitjen pa acaruar aparatin tretës.
 
== Historia ==
Pankreasi u zbulua nga [[Herofilusi]] (335-280 p.e.r), një [[Anatomi|anatom]] dhe [[Kirurgu|kirurg]] grek. Pak qindra vjet më vonë [[Rufos]], po ashtu anatom grek, e quajti atë pankreas.
 
{{cung}}
 
[[CategoryKategoria:Anatomi]]
[[CategoryKategoria:Sistemi tretës]]
 
[[af:Pankreas]]
[[fi:Haima]]
[[fr:Pancréas]]
[[ga:Paincréas]]
[[gl:Páncreas]]
[[hak:Yî-tshóng]]