Ndryshimi mes inspektimeve të "James LaBrie"

7.986 bytes added ,  10 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Aeternusus (diskutimet) në versionin e fundit nga Luckas-bot.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
v (U kthyen ndryshimet e Aeternusus (diskutimet) në versionin e fundit nga Luckas-bot.)
{{Infobox muzikant
| emri = James LaBrie
| pseudonim =
| foto = [[Figura:JamesLaBrie2.jpg|200px]]
| titulli =
| emri i vërtetë = Kevin James LaBrie
| lindja = {{Ditëlindja dhe mosha|5|5|1963}}<br>{{flagicon|Canada}} [[Ontario]], [[Kanada|Kanadë]]
| vdekja =
| vite aktiv = {{M|1987}} — prezent
| prejardhja =
| instrument = [[Vokal]]
| zhanri = [[Progressive metal]]<br>[[Rock opera]]
| bashkëpunim = [[Dream Theater]]<br>[[Winter Rose]]<br>[[Ayreon]]<br>[[MullMuzzler]]<br>[[True Symphonic Rockestra]]<br>[[Fates Warning]]<br>[[Shadow Gallery]]<br>[[Explorers Club]]<br>[[Trent Gardner]]<br>[[Henning Pauly]]<br>[[Frameshift]]<br>[[Tim Donahue]]
| label =
| webfaqja = [http://www.jameslabrie.com www.jameslabrie.com]
}}
 
'''Kevin James LaBrie''' (i lindur më [[5 maj]] [[1963]]) është [[Vokalisti|vokalist]] [[Kanada|kanadez]] që është i njohur si vokalisti i [[progressive metal]] bendit të famshëm [[Dream Theater]].
 
Gjatë karrierës së tij me Dream Theater, ai iu ka dhënë zërin e tij edhe shumë inçizimeve të artistëve të ndryshëm si dhe ka larë haraçin e shumë albumeve të artistëve me ndikim të madh. Ai ka marrur pjesë në disa albume të [[Trent Gardner]] (duke përfshirë ''[[Leonardo: The Absolute Man]]'' dhe ''[[Age of Impact]]''), si dhe në albumet e artistëve si [[Ayreon]] (''[[The Human Equation]]''), [[Shadow Gallery]], [[Tim Donohue]] dhe [[Frameshift]].
 
Inspirimet e tij muzikore vijnë nga zhanre të ndyshme, duke përfshirë artistë si [[Metallica]], [[Ludwig van Beethoven]], [[Nat King Cole]], [[Queen]], dhe [[Sting]], që inspirimi i tyre sipas LaBrie është treguar në albumin ''[[Octavarium]]''.
 
==Biografia==
Ai u lind në [[Penetanguishene]], [[Ontario]], [[Kanada|Kanadë]] dhe filloi të këndonte dhe t'i binte [[Bateritë (muzikë)|baterive]] që nga mosha pesë vjeçare. Në mes të adoleshencës LaBrie ishte anëtarë i disa bendeve si vokalist apo baterist, dhe në vitin 1981 (kur ishte 18 vjeçar) ai u transferua në [[Toronto]] që t'i vazhdonte ndjekjet e tij muzikore. Ai banon ende në Toronto, me gruan e tij Karen, vajzën Chloe, dhe djalin Chance.
 
Pas ndarjes nga bendet e tjera, ai u bë vokalisti i [[glam rock]] bendit [[Winter Rose]], bend ky që në vitin 1987 e lëshoi albumin e tij të vetë-titulluar.
 
Në vitin 1991 ai mësoi se një progressive metal bend relativisht i panjohur në atë kohë i quajtur [[Dream Theater]] ishte në kërkim të një vokalisti, kështu që ky iu dërgoi atyre një kasetë dhe pastaj fluturoi urgjentisht në [[New York]] që të merrte pjesë në audicion. Provat shkuan mirë, dhe nga 200 njerëz tjerë që morrën pjesë në audicion, ai u zgjodh si vokalist i përhershëm i bendit.
 
Duke pasur dy John-a ([[John Myung|Myung]] dhe [[John Petrucci|Petrucci]]) në bend, dhe një [[Kevin Moore|Kevin]] tjetër në bend gjithashtu, LaBrie e hoqi emrin e parë dhe e adoptoi emrin e skenës James LaBrie.
 
Në vitin 1993, LaBrie u pyet për ta zëvendësuar vokalistin e [[Iron Maiden]] [[Bruce Dickinson]]-in (i cili e kishte lëshuar bendin), por ai refuzoi. Ai gjithashtu refuzoi që ta zëvendësonte [[Rob Halford]]-in, vokalistin e [[Judas Priest]]. Që nga atëherë LaBrie ka pasur ndikim të madh nga ana vokale në çdo albumi të Dream Theater, por vazhdon të ketë ndikim të vogël nga ana muzikore e tyre. Deri tani ai ka shkruar së paku nga një tekst për çdo album (me përjashtim të ''[[Images and Words]]'') që Dream Theater e kanë lëshuar me të.
 
Më 29 dhjetor 1994, kur ishte në pushime në [[Kuba|Kubë]], LaBrie u helmua nga ushqimi jashtëzakonisht shumë, dhe duke vjellur ai i dëmtoi telat e zërit. Ai vizitoi tre specialistë të fytit, por ata i thanë se nuk kishin ç'të bënin, dhe se gjëja e vetme që ai mund të bënte ishte që t'i shmangej sa më shumë këndimit. Por prapseprapë, në kundërshtim me urdhërat e mjekëve, më 12 janar 1995 ai shkoi në turne në Japoni me zërin e tij larg nga zëri normal. LaBrie ka thënë se nuk është ndirë "vokalisht normal" deri në vitin 1997.
 
Me [[Matt Guillory]] dhe [[Mike Mangini]], LaBrie ka lëshuar tre studio albume nën emra të ndryshëm ("[[MullMuzzler]]", "James LaBrie's MullMuzzler", dhe vetëm "James LaBrie"). Albumi i tij i fundit, ''[[Elements of Persuasion]]'', u lëshua në Mars të vitit 2005. Sipas thashethemeve, albumi i tij i katërt është duke u punuar.
 
Që nga viti 2004, LaBrie ka punuar në projektin [[True Symphonic Rockestra]], bashkë me [[Thomas Dewald]], [[Vladimir Grishko]], [[Dirk Ulrich]], [[Christopher Jesidero]], [[Sandro Martinez]], [[Paul Mayland]], [[Marvin Philippi]], dhe [[Igor Marin]]. Albumi i tyre i vitit 2006, është përfunduar që nga fillimi i Korrikut nga [[Brainworx]] dhe [[Marinsound]].
 
LaBrie u paraqit gjithashtu si vokalist në projektin e [[Henning]] [[Pauly]] ''[[Babysteps]]'' në vitin 2006, duke e luajtur rolin e "doktorit arrogant".
 
James ka deklaruar në shumë intervista se është i [[Krishterimi|krishterë]] aktiv. Sidoqoftë, intervistat e fundit si dhe disa tekste të këngëve të tij (duke përfshirë "Undecided" nga ''[[Elements of Persuasion]]'') lejojnë të vërehet një perspektivë më spirituale dhe deiste, e ndarë nga cilido religjion i organizuar.
 
==Diskografia==
===Solo albumet===
* {{M|1999}} - ''[[Keep It To Yourself]]'' ''(nën emrin "[[MullMuzzler]]")''
* {{M|2001}} - ''[[MullMuzzler 2]]'' ''(nën emrin "James LaBrie's Mullmuzzler")''
* {{M|2003}} - ''[[Elements of Persuasion]]''
 
===Me [[Dream Theater]]===
* {{M|1992}} - ''[[Images and Words]]''
* {{M|1993}} - ''[[Live at the Marquee]]'' ''(Live)''
* {{M|1994}} - ''[[Awake]]''
* {{M|1995}} - ''[[A Change of Seasons]]'' ''(EP)''
* {{M|1997}} - ''[[Falling into Infinity]]''
* {{M|1998}} - ''[[Once in a LIVEtime]]'' ''(Live)''
* {{M|1999}} - ''[[Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory]]''
* {{M|2001}} - ''[[Metropolis 2000: Live Scenes From New York]]'' ''(Live)''
* {{M|2002}} - ''[[Six Degrees of Inner Turbulence]]''
* {{M|2003}} - ''[[Train of Thought]]''
* {{M|2004}} - ''[[Live at Budokan]]'' ''(Live)''
* {{M|2005}} - ''[[Octavarium]]''
* {{M|2006}} - ''[[Score]]''
* {{M|2007}} - ''[[Systematic Chaos]]''
 
===Mysafir===
* {{M|1998}} - [[Shadow Gallery]] - ''[[Tyranny]]''
* {{M|1998}} - [[Explorers Club]] - ''[[Age of Impact]]''
* {{M|2001}} - [[Trent Gardner]] - ''[[Leonardo: The Absolute Man]]''
* {{M|2002}} - [[Explorers Club]] - ''[[Raising The Mammoth]]''
* {{M|2004}} - [[Tim Donahue]] - ''[[Madmen & Sinners]]''
* {{M|2004}} - [[Ayreon]] - ''[[The Human Equation]]''
* {{M|2006}} - [[Henning Pauly]] - ''[[Babysteps]]''
* {{M|2007}} - [[True Symphonic Rockestra]] - ''[[Concerto in True Minor]]''
 
===Të tjera===
* {{M|1987}} - [[Winter Rose]] - ''[[Winter Rose (album)|Winter Rose]]''
 
==Lidhje të jashtme==
* [http://www.jameslabrie.com/ Faqja zyrtare e James LaBrie]
* [http://www.dreamtheater.net/ Faqja zyrtare e Dream Theater]
* [http://www.jameslabrie.com/yabbse/ Voices - Bordi zyrtar i porosive për James LaBrie]
* [http://www.mullmuzzler.com/ Faqja zyrtare e MullMuzzler]
* [http://frameshift.progrockrecords.com/ Websajti i Frameshift]
* [http://www.tsr-project.com/ Faqja zyrtare e True Symphonic Rockestra]
 
 
{{Dream Theater}}
 
[[Category:Dream Theater anëtarë]]
[[Category:Lindje 1963]]
[[Category:Këngëtarë kanadezë]]
[[Category:Tenorë]]
[[Category:Autodidaktë]]
 
[[bg:Джеймс Лабри]]
[[da:James LaBrie]]
[[de:James LaBrie]]
[[en:James LaBrie]]
[[es:James LaBrie]]
[[fa:جیمز لابری]]
[[fi:James LaBrie]]
[[fr:James LaBrie]]
[[he:ג'יימס לאברי]]
[[hr:James LaBrie]]
[[hu:James LaBrie]]
[[it:James LaBrie]]
[[ja:ジェイムズ・ラブリエ]]
[[ko:제임스 라브리에]]
[[mk:Џејмс ЛаБри]]
[[nl:James LaBrie]]
[[no:James LaBrie]]
[[pl:James LaBrie]]
[[pt:James LaBrie]]
[[ru:ЛаБри, Джеймс]]
[[sk:James LaBrie]]
[[sv:James LaBrie]]
[[tr:James LaBrie]]
[[uk:Джеймс ЛаБрі]]
108

edits