Ndryshimi mes inspektimeve të "Nightmare Cinema"

2.917 bytes added ,  10 vjet më parë
U kthye versioni 779430 i bërë nga Aeternusus (diskutimet)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
(U kthye versioni 779430 i bërë nga Aeternusus (diskutimet))
'''Nightmare Cinema''' ka qenë një [[rock]] bend "[[Parodia|parodik]]", i përbërë nga anëtarët e bendit [[Dream Theater]], të cilët kanë luajtur në instrumente tjera nga ato të përhershmet. Emri i këtij bendi është krijuar qëllimisht për ta "kundërshtuar" emrin Dream Theater, meqenëse emri i kundërt me "Dream" ''(shqip: "[[Ëndrra]]")'' është "Nightmare" ''(shqip: "[[Ankthi]]")'' , dhe emri i kundërt me "Theater" ''(shqip: "[[Teatri]]")'' është "Cinema" ''(shqip: "[[Kino]]")''.
 
Gjatë daljeve të sërishme në skenë, duke ia filluar nga [[1 nëntor]]i i vitit [[1997]] në [[House of Blues]] në [[Chicago]], anëtarët e Dream Theater disa herë iu shmangën instrumenteve të tyre duke u rënë instrumenteve të tjera, përpos [[James LaBrie]], i cili mbeti prapë vokalist. Kënga që ata zakonisht performonin ishte "Perfect Strangers" e [[Deep Purple]], si dhe në një rast të vetëm, ata e performuan edhe "Suicide Solution" të [[Ozzy Osbourne]].
 
Bendi tjetër parodik i ngjajshëm me këtë, i drejtuar nga [[Derek Sherinian]], ishte "Nicky Lemons and the Migraine Brothers", ku merrnin pjesë edhe [[John Petrucci]] me [[Mike Portnoy]]-n. Ky bend performoi një këngë të stilit punk të quajtur "I Don't Like You". I veshur me një qafore gëzofi dhe syze dielli, Nicky Lemons (Sherinian) është përshkruar nga Portnoy si kryqëzim në mes të [[Elton John]]-it dhe [[David Lee Roth]]-it.
 
Kur Derek Sherinian e la bendin, Dream Theater u kthye kah vetja, kështu që ky ishte fundi i Nightmare Cinema. Sipas Mike Portnoy-t, ekzistonte një lidhje në mes të anëtarëve të bendit që e lejoi këtë bend eksperimental të ekzistonte, por ajo u ndërpre kur Derek Sherinian u nda nga bendi. Ky është një fakt interesant, pasi që edhe zëvendësimi i Sherinian, [[Jordan Rudess]], është gjithashtu mjaft i aftë t'i bie kitarës, dhe është paraqitur si kitarist në këngën "Shifting Sands" të solo albumit të tij ''[[Feeding the Wheel]]''.
 
Derek Sherinian e emëroi një këngë "Nightmare Cinema", në solo albumin e tij ''[[Black Utopia]]''.
 
==Anëtarët==
Anëtarët e Dream Theater i ndërruan edhe emrat e tyre skenikë bashkë me instrumentet:
* Abdul Matahari ([[James LaBrie]]) - vokal
* Nicky Lemons ([[Derek Sherinian]]) - kitarë
* Johnny James ([[John Petrucci]]) - bateri
* Juice Malouse ([[John Myung]]) - tastierë
* Max Del Fuvio ([[Mike Portnoy]]) - bas kitarë
 
==Lidhje të jashtme==
* [http://www.dtfaq.com/question/55 Nightmare Cinema te FAQ e Dream Theater]
* [http://www.youtube.com/watch?v=ApL1mCdOpxQ Video - Nightmare Cinema duke e performuar "Perfect Strangers" të Deep Purple]
 
 
{{Dream Theater}}
 
[[Category:Dream Theater projekte anësore]]
[[Category:Grupe muzike fiktive]]
 
[[en:Nightmare Cinema]]
[[es:Nightmare Cinema]]
[[hr:Nightmare Cinema]]
[[it:Nightmare Cinema]]
[[mk:Nightmare Cinema]]
[[pl:Nightmare Cinema]]