Dallime mes rishikimeve të "An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess"

v
U kthyen ndryshimet e Aeternusus (diskutimet) në versionin e fundit nga Luckas-bot.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
v (U kthyen ndryshimet e Aeternusus (diskutimet) në versionin e fundit nga Luckas-bot.)
{{Infobox album
| emri = An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess
| tipi = Live
| artisti = [[John Petrucci]] dhe [[Jordan Rudess]]
| kopertina = Petrucci&Rudess.jpg
| lëshimi = [[11 dhjetor]] {{M|2000}} <small>(Origjinali)</small><br>[[18 maj]] {{M|2004}} <small>(Ri-lëshimi)</small>
| inçizimi = [[10 qershor]] [[2000]] (Helen Hayes Performing Arts Center, Nyack, New York)
| zhanri = [[Instrumental rock]]<br>[[Jazz]]
| zgjatja = 78:76
| label = Favored Nations <small>(2004)</small><br>Sound Mind Music <small>(2000)</small>
| producenti = [[Doug Oberkircher]]
| review =
| kronologjia =
| albumi i fundit =
| ky album = '''''An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess'''''<br />(2000)
| albumi tjetër =
}}
 
'''''An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess''''' është një album i dy anëtarëve të bendit [[Dream Theater]], [[John Petrucci]] ([[kitara|kitarë]]) dhe [[Jordan Rudess]] ([[Tastiera (instrument)|tastierë]]). Ky album është i jashtëzakonshëm sepse i tëri performohet live (përpos këngës së fundit) dhe vetëm nga këta dy muzicientë (pa instrumentistë të tjerë shtesë).
 
Albumi u inçizua më [[10 qershor]] [[2000]] në Helen Hayes Performing Arts Center, Nyack, [[New York]], u lëshua më [[11 dhjetor]] {{M|2000}}, dhe u ri-lëshua më [[18 maj]] [[2004]].
 
Albumi u takon zhanreve [[instrumental rock]] dhe [[jazz]].
 
==Këngët==
Të gjitha këngët janë shkruar nga John Petrucci & Jordan Rudess, përpos këngës së 6-të (vetëm Jordan Rudess) dhe 7-të (vetëm John Petrucci).
 
# "Furia Taurina" – 10:10
# "Truth" – 9:48
# "Fife and Drum" – 9:30
# "State of Grace" – 5:45
# "Hang 11" – 11:38
# "From Within" – 5:21
# "The Rena Song" – 7:03
# "In the Moment" – 6:27
# "Black Ice" – 10:54
# "Bite of the Mosquito (studio version)" – 1:53
 
==Shënime==
* Kënga 4, 7, dhe 10 përfshihen vetëm në ri-lëshimin e albumit.
* Kënga "State of Grace" është lëshuar së pari nga [[Liquid Tension Experiment]] në albumin e tyre të parë, [[Liquid Tension Experiment (album)|Liquid Tension Experiment]].
 
 
{{Jordan Rudess}}
 
[[Category:Audio albume]]
[[Category:Albume 2000]]
[[Category:Jordan Rudess albume]]
[[Category:Albume instrumentale]]
[[Category:Jazz albume]]
 
[[en:An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess]]
[[fi:An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess]]
[[it:An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess]]
[[nl:An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess]]
[[pl:An Evening with John Petrucci and Jordan Rudess]]
108

edits