Ndryshimi mes inspektimeve të "Listen"

1.707 bytes added ,  10 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Aeternusus (diskutimet) në versionin e fundit nga Luckas-bot.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
v (U kthyen ndryshimet e Aeternusus (diskutimet) në versionin e fundit nga Luckas-bot.)
{{Infobox album
| emri = Listen
| tipi = Studio
| artisti = [[Jordan Rudess]]
| kopertina = Listen.jpg
| lëshimi = {{M|1993}}
| inçizimi =
| zhanri = [[Progressive rock]]
| zgjatja = 60:20
| label = [[Invincible Records]]
| producenti =
| review =
| kronologjia =
| albumi i fundit = ''[[Arrival]]''<br />({{M|1988}})
| ky album = '''''Listen'''''<br />(1993)
| albumi tjetër = ''[[Secrets of the Muse]]''<br />({{M|1997}})
}}
 
'''''Listen''''' është albumi i dytë i [[Jordan Rudess]], i lëshuar në vitin {{M|1993}}. I takon zhanrit [[progressive rock]].
 
Ky album është pasuesi i ''[[Arrival]]'', albumit të parë të Rudess-it. Në vitin [[1994]] Rudess-it iu dha çmimi "Best New Talent" nga [[Keyboard Magazine]]. Ky shbërblim iu dha atij për shkak të performancave live dhe për shkak të lëshimit të këtij albumi.
 
==Këngët==
''Të gjitha këngët janë të kompozuara nga Jordan Rudess.''
# "Listen to the Voice" – 3:52
# "Inspiration" – 5:15
# "Beyond the Shoreline" – 4:33
# "Fade Away" – 4:32
# "It's A Mystery" – 6:47
# "Feel the Magic" – 6:26
# "Invisible Child" – 5:59
# "Across the Sky" – 7:17
# "Take Time" – 7:47
# "Danielle" – 5:19
# "Boogie Wacky Woogie" – 2:31
 
==Anëtarët pjesëmarrës==
* '''Jordan Rudess''' - [[piano]], [[tastiera (instrument)|tastierë]], [[vokalisti|vokal]]
* Barbera Bock - vokal
* Jim Simmons - [[bas kitara|bas kitarë]]
* Chris Amelar - [[kitara|kitarë]]
* Ken Mary - [[bateritë (muzikë)|bateri]]
 
 
{{Jordan Rudess}}
 
[[Category:Jordan Rudess albume]]
[[Category:Progressive rock albume]]
 
[[Category:Albume 1993]]
 
[[en:Listen (Jordan Rudess album)]]
[[nl:Listen (Jordan Rudess)]]
[[ru:Listen (альбом)]]
108

edits