Ndryshimi mes inspektimeve të "Falling into Infinity"

U kthye versioni 779456 i bërë nga Aeternusus (diskutimet)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
(U kthye versioni 779456 i bërë nga Aeternusus (diskutimet))
{{Infobox album
| emri = Falling into Infinity
| tipi = Studio
| artisti = [[Dream Theater]]
| kopertina = FallingIntoInfinity.jpg
| lëshimi = [[23 shtator]] {{M|1997}}
| inçizimi = 2 qershor - 30 korrik<br>Avatar Studios, New York
| zhanri = [[Progressive metal]]
| zgjatja = 1:18:12
| label = [[Elektra Records|EastWest]]
| producenti = [[Kevin Shirley]]
| review =
| kronologjia =
| albumi i fundit = ''[[A Change of Seasons]]''<br />({{M|1995}})
| ky album = '''''Falling into Infinity'''''<br />(1997)
| albumi tjetër = ''[[Once in a LIVEtime]]''<br />({{M|1998}})
}}
 
'''''Falling into Infinity''''' është studio albumi i katërt i [[progressive metal]] bendit [[Dream Theater]], i lëshuar më [[23 shtator]] {{M|1997}}. U inçizua nga [[2 qershor]]i deri më [[30 korrik]] [[1997]] në [[Avatar Studios]], [[New York]], dhe është albumi i fundit ku paraqitet [[Sintisajzeri|sintisajzeristi]] [[Derek Sherinian]].
 
Ky album konsiderohet si njëri nga albumet më të pasuksesshme, pasi i largoi nga vetja shumë admirues fanatik të bendit. Kjo ndodhi sepse në kohën e inçizimit të këtij albumi, bendit i bënte presion të madh kompania që të komercializohej. Gjërat rregullohen në albumin e ardhshëm të tyre, ''[[Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory]]'', ku bendit i jepet liria e plotë nga kompania për muzikën e tyre.
 
==Këngët==
# "New Millennium" – 8:20 <small>(muzika nga Dream Theater, teksti nga Portnoy)</small>
# "You Not Me" – 4:58 <small>(Dream Theater, Petrucci/Child)</small>
# "Peruvian Skies" – 6:43 <small>(Dream Theater, Petrucci)</small>
# "Hollow Years" – 5:53 <small>(Dream Theater, Petrucci)</small>
# "Burning My Soul" – 5:29 <small>(Dream Theater, Portnoy)</small>
# "Hell's Kitchen" – 4:16 <small>(Dream Theater, instrumentale)</small>
# "Lines In The Sand" – 12:05 <small>(Dream Theater, Petrucci)</small>
# "Take Away My Pain" – 6:03 <small>(Dream Theater, Petrucci)</small>
# "Just Let Me Breathe" – 5:28 <small>(Dream Theater, Portnoy)</small>
# "Anna Lee" – 5:51 <small>(Dream Theater, LaBrie)</small>
# "Trial Of Tears" – 13:07 <small>(Dream Theater, Myung)</small>
#* "It's Raining"
#* "Deep In Heaven"
#* "The Wasteland"
 
==Anëtarët pjesëmarrës==
* [[James LaBrie]] - [[vokalisti|vokal]]
* [[John Myung]] - [[bas kitara|bas kitarë]]
* [[John Petrucci]] - [[kitara|kitarë]]
* [[Mike Portnoy]] - [[bateritë (muzikë)|bateri]]
* [[Derek Sherinian]] - [[tastiera (instrument)|tastierë]]
* [[Desmond Child]] - teksti në "You Not Me"
* [[Doug Pinnick]] - vokal në "Lines in the Sand"
 
==Shënime==
* Para se t'ia niste inçizimi i albumit, vokalisti kryesor [[James LaBrie]] u helmua rëndë gjatë pushimit të tij në [[Kuba|Kubë]], dhe nga të vjellurat e mëdha ai i dëmtoi telat e zërit.
* Në tekstin e këngës "Just Let Me Breathe" vërehet qartë rezistimi i bendit ndaj komercializimit të imponuar nga kompania e tyre.
* Ky album është shumë i papëlqyer nga disa admirues të bendit, sa që gjatë disa shfaqjeve të kopertinës së tij në hapjet e turneve të albumit ''[[Train of Thought]]'', ata dëgjohen duke bërtitur me të madhe si shenjë revolte.
* Gjatë koncertit të tyre final për [[Score|Turnenë e 20 Vjetorit]] në fillim të vitit 2006, Dream Theater performuan këngë nga çdo album. Sidoqoftë, për këtë album, ata në vend se ta performonin ndonjë këngë që bënte pjesë në album, ata zgjodhën që ta performojnë "Raise the Knife", këngë kjo e palëshuar që ishte inçizuar në mbledhjet e këtij albumi.
* Në [[Japonia|Japoni]] është lëshuar një edicion i kufizuar i albumit që përmban këngët "Take Away My Pain" dhe "Speak To Me".
* Kënga "Take Away My Pain" është dedikuar për babain e [[John Petrucci]]-t i cili ka vdekur nga [[kanceri]] në vitin 1996. Më herët, Petrucci e shkroi tekstin e këngës "[[Another Day]]" duke e përmendur luftën e babait të tij me kancerin.
* [[Hell's Kitchen]] është një lagje e [[New York City]]-t, ky gjendet [[Avatar Studios]], studio kjo ku është inçizuar ky album.
* "New Millenium" ka qenë e quajtur "Caught In Alice's 9-Inch Tool Garden", më vonë "Caught in Alice's New Nine-Inch Millennium Tool Garden", e performuar live me tekstin e "Caught in a Web". Emri shihet qartë se vjen nga influenca e bendeve [[Alice in Chains]], [[Nine Inch Nails]], [[Tool]], dhe [[Soundgarden]].
* Tema e këngës "Peruvian Skies" është ri-krijim i këngës [[Have a Cigar]] e bendit [[Pink Floyd]].
 
==Grafiku performues==
'''[[Billboard 200]]''':
* ''Falling Into Infinity'' - #52
'''Billboard Mainstream Rock Singles'''
* ''Burning My Soul'' - #33
* ''You Not Me'' - #40
 
 
{{Dream Theater}}
 
[[Category:Dream Theater albume]]
[[Category:Albume 1997]]
[[Category:Progressive metal albume]]
 
[[en:Falling into Infinity]]
[[es:Falling into Infinity]]
[[fi:Falling Into Infinity]]
[[fr:Falling into Infinity]]
[[he:Falling Into Infinity]]
[[hr:Falling into Infinity]]
[[hu:Falling into Infinity]]
[[it:Falling into Infinity]]
[[ja:フォーリング・イントゥ・インフィニティ]]
[[ko:Falling into Infinity]]
[[nl:Falling Into Infinity]]
[[no:Falling into Infinity]]
[[pl:Falling into Infinity]]
[[pt:Falling into Infinity]]
[[ru:Falling into Infinity]]
[[sv:Falling Into Infinity]]