Ndryshimi mes inspektimeve të "El Grupo"

951 bytes removed ,  10 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
'''El Grupo''' është një [[jazz fusion]] bend i themeluar nga session muzikanti dhe [[Kitara|kitaristi]] [[Steve Lukather]]. Në bend marrin pjesë edhe [[Steve Weingart]], [[Oskar Cartaya]], dhe [[Joey Heredia]]. Bendi kryesisht mban turne nëpër [[jazz]] klubet në [[Shtetet e Bashkuara]] dhe [[Evropa|Evropë]] dhe njihet për setlistat me këngë jashtëzakonisht të improvizuara që dallojnë prej shfaqjes në shfaqje. El Grupo e inçizoi një album në vitin 2005, të quajtur ''[[El Grupo Live]]''.
 
==Anëtarët==
* [[Steve Lukather]] - kitarë
* [[Steve Weingart]] - tastierë
* [[Oskar Cartaya]] - bas
* [[Joey Heredia]] - bateri
 
==Diskografia==
* ''[[El Grupo Live]]'' - 2005
 
[[Category:Grupe muzike jazz-fusion|Grupo, El]]
[[Category:Grupe muzike amerikane|Grupo, El]]
[[Category:Supergrupe|Grupo, El]]
[[Category:Grupe të viteve 2000|Grupo, El]]
[[Category:Grupe muzike instrumentale|Grupo, El]]
 
[[en:El Grupo]]
[[sv:El Grupo]]
49

edits